Международният фестивал „Есенни театрални срещи в Русе“ започва започва от днес с постановка на русенския драматичен театър.
„Странна случка с куче през нощта“ с режисьор директорът на театъра Боян Иванов открива събитието от 19:00 ч. на 8 октомври. Представлението ще бъде със субтитри на румънски и ще се опита да привлече и румънска публика.
До 13 октомври в пространствата на Доходното здание в Русе освен театър, ще бъдат представени документални филми, художествена литература и изложба. Предвидени са и специални „Срещи с автограф“. Основен организатор на фестивала е Катя Костова – председател на сдружение „Кауза Пещера“, финансовата подкрепа е от Министерството на културата и община Русе, а партньор е ДТ „Сава Огнянов“.
Всяка година ще бъде награждаван един отличен наш артист или драматург, свързан с театъра и в тази година празнува кръгла годишнина. Програмата вече издаде, че сега това ще бъде актрисата Цветана Манева.
Фестивалът ще отбележи и 90 години от рождението на Татяна Лолова.
ДТ „Сава Огнянов“ участва във фестивала и с постановката „Опит за летене“ по Йордан Радичков с режисьор Недялко Делчев.

Грандиозният турски спектакъл “Танцът на епохите” гостува в няколко български града, включително и Шумен, за да пренапише историята чрез движение. Танцовата приказка е дело на хореографа и режисьор Серхат Турак – артист с над 25 години опит, чието име се свързва с най-мащабните продукции в Турция. „Танцът на епохите“ е резултат от шест..
Връчването на Националната литературна награда "Елиас Канети" е тази вечер в Доходното здание на Русе. Журито излъчи 7 номинации, чиито творби носят духа на хуманизма и космополитизма на родения в Русе носител на Нобелова награда за литература Елиас Канети. Това са имената на Радослав Бимбалов, Георги Господинов, Деян Енев, Виолета Радкова, Захари..
Археологическият музей "Велики Преслав" ще участва с експонати от своите фондове в изложбата "Кодове на идентичност – вяра, език, народ", която ще бъде подредена в президентството за Деня на българските будители - 1 ноември. Посветена е на 1160 години от покръстването на българския народ, 1140 години от успението на св. Методий и 1170 години от..
Симфониета Шумен продължава благородната си и смислена мисия да дава сцена на млади таланти. Тази вечер е поредното издание на цикъла „Рамо до рамо“, където ще бъдат представени трима лауреати на известния конкурс „Мила Михайлова“. Дванадесетокласниците Богомил Димитров, Борис Иванов и Мартин Йовков ще изпълнят клавирни концерти на..
15 хиляди лева отпуска Националният фонд „Култура“ на НЧ „Добри Войников“ в Шумен. Средствата са по проекта за изследване, дигитализация и популяризиране на уникална театрална завеса от 19 в., която се съхранява в културния институт. Тя е дело на виенски художници и отразява културното възраждане на епохата. Върху платното има много..
Младата художничка Савина Станкова открива първата си самостоятелна изложба в галерийното пространство на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Възпитаничката на Средното училище „Панайот Волов“ в паралелката „Графичен дизайн“ ще провокира публиката с графика и живопис. Рисунките са повлияни от творчеството на Винсент Ван..
Празник на тиквата ще се проведе днес, на 25 октомври, в центъра на преславското село Кочово. Десетки тикви ще се състезават в конкурсната програма за най-красива, най-голяма и най-сладка тиква. Местното читалище „Съединение 1905” организира шестото издание на празника, в който ще се включат самодейци от преславски и шуменски читалища. За..