Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката за водата на Омуртаг продължава

архив
Снимка: "Вода за Омуртаг"

В рубриката  „Животът отблизо", която се излъчва всеки вторник в предаването "Днес" на Радио Шумен, този път ви разказваме как може силата на гражданското недоволство да прерастне в гражданско и активно общество, с което общински и държавни институции да са принудени да се съобразяват и да започнат да работят адекватно. Примерът е от Омуртаг, където проблемите с водоснабдяването поставиха началото на неформалното обединение на гражданите „Вода за Омуртаг“. След като от 50 години насам Омуртаг е без постоянно водоснабдявено, към днешна дата светлината в тунела е все по-ярка, благодарение активната гражданска позиция на живеещите там. Тези техни усилия получиха и един друг вид признание - награда „Златен ключ” от Фондацията “Програма Достъп до информация”. „В основата на успеха стои добрата информираност – да знаеш от кого какво може да изискваш и какъв е пътят до това“ – казва Магдалена Славова, един от координаторите на “Вода за Омуртаг”.  От сдружението благодарят на адвокатите Стефан Ангелов и Кирил Терзийски от Програма достъп до информация. С безвъзмездната помощ на  адв. Ангелов са успели да спечелят дело, където институция е отказала да им предостави важна информация. "Тъй като сме граждани, които сме неформални, ние нямаме финансиране, спонсорство и заплащане и без "Програма достъп до информация" и адвокатите, които работят към нея, сме изключително безпомощни, когато правото ни бъде нарушено. В тази връзка изключително много благодарим на Програмата и на адвокат Ангелов, че ни закрилят и защитават и всички заедно можем да създаваме едно градивно и работещо общество по този начин." - каза още Магдалена Славова.  Людмила Борисова разговаря с нея.

Битката за нормалното водоснабдяване на Омуртаг продължава. "Трябва да се изкара акт 16 на помпените станции в Омуртаг, те са в етап на проба, която трябваше да приключи за три дни, но това не се случи" - уточнява Магдалена Славова. Пробата е стартирала на  22 декември 2022 година  и процедурата все още не е прекратена. Затова пробата трябва да бъде прекратена и да стартира отново, която вече да приключи в рамките на 72 часа и да бъде издаден акт 16, за да може обектите да се приемат от Общината и да бъдат предоставени на ВиК. Следващото, което трябва да се направи, е да се осъществят планираните от МРРБ обновления по пречиствателната станция в Ястребино, за да отговори тя на повишените нужди от подаване на вода. Освен това трябва да продължи подмяната на вътрешната водопроводна мрежа в Омуртаг.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столове за читалището на Божурка

Читалище „Пробуда“ в търговищкото село Божурка търси сърцати дарители, за да обзаведе малката си зала, където най-често се събират посетителите. Необходими са столове и маси, защото сегашните са 40-годишни, а мястото е останало единственото за сбирки и празненства на възрастни и деца дори от съседните населени места. Всеки ден в малката зала се..

публикувано на 03.07.25 в 09:02

Млад лекар избра Шумен

Петима специалисти вече работят в шуменската многопрофилна болница, след като успешно защитиха специалностите си. Практическото им обучение премина в отделенията на лечебното заведение. „Избрах образната диагностика, защото това е специалност, която съчетава прецизност, технология и отговорност. Винаги съм вярвал, че добрата диагноза е ключът към..

публикувано на 02.07.25 в 08:14

Кой ще компенсира бизнеса на Шуменското плато?

Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..

публикувано на 30.06.25 в 15:16

Петар от Велес

Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..

публикувано на 30.06.25 в 08:31

Защо има много калинки?

Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни...  За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..

публикувано на 28.06.25 в 15:05
Град Шумен

50 улици в Шумен с платено паркиране

50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането.  Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..

публикувано на 27.06.25 в 13:51

Леопардът има сложно поведение

Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.  „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..

публикувано на 27.06.25 в 13:10