Няма да е пресилено, ако се каже, че новата вълна на българското кино след 50-те и 60-те години на ХХ век е белязана от няколко имена и едно от тях е на оператора Димо Коларов.
Благодарение усилията на общината, на Националния филмов център и Съюза на филмовите дейци в неговото родно Попово, на две години се прави конкурсът „Златното око“, който оценява най-добрите оператори у нас.
В него участват игрални, документални и студентски филми, като Голямата награда за операторско майсторство в последните четири издания печелят двама души – Веселин Христов и Рали Ралчев. Първото име е познато и като човекът снимал в Шумен един от последните филми на Стефан Командарев – „Уроците на Блага“. И тази година за фестивала, посветен на Димо Коларов, са селектирани над 30 заглавия, които са избрани от комисия начело с проф. Михаил Мелтев.
„Филмът се прави благодарение на режисьора, но картината се случва заради оператора, който трябва да има много тънка визуална чувствителност“, казва Мелтев.
Според режисьора и преподавател, най-ценното качество на Димо Коларов е било, че веднага след като е навършил години за пенсиониране, се е оттеглил и така е дал възможност на младите да работят.
За проф. Мелтев това е дълг към професията, а не към самия него и неговото его.
Програмата на кинофестивала за операторско майсторство с международно участие „Златното око“ в Попово започва на 15 октимври от 15:00 часа с прожекцията на студентски филми. Официалното откриване на неговото XII-то издание е в сряда вечерта, като веднага след това ще бъде показан филмът „Уроците на Блага“, сниман от оператора Веселин Христов, под режисурата на Стефан Командарев.
Чуйте още от разговора на Миглена Стефанова с Михаил Мелтев.
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..
Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...
Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..