Важна за шуменци история ще бъде показана тази вечер на сцената на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен.
Най-новото заглавие се нарича „Добрият човек от Шумен“, което е съвместна продукция с център „Тепсис“ в германския град Баутцен и театър „Реплика“.
В „Добрият човек от Шумен“ се създава удивителна любовна история между българин и туркиня, които успяват да преодолеят различията, провокирани от събитията в края на 20 век. Тяхната любов съумява да променя съдби и да руши стереотипи.
С баланс между импровизация и документалистика и с много хумор е разказана любовната история между Зейнеб и Людмил, които живеят в Шумен. Една почти невъзможна любов между съвременните Ромео и Жулиета. Голямата тема в спектакъла е подчинена на въпроса как се чувства един човек в този град. Режисьорът Ованес Торосян живее месец в Шумен, за да усети взаимоотношенията, въздуха и атмосферата, които по-късно влизат и в постановката.
Когато настъпва момента Зейнеб и Людмил да се оженят, почти като в класическия текст на Шекспир между двата знатни рода от Верона/Шумен, настъпват конфликти. За актрисата Боряна Йовчева, която е родена в Шумен, мотивацията да се включи в представлението е възможността да изследват как двама души от два различни свята се срещат.
Ключовата дума в спектакъла е обич, казва другият главен герой в „Добрият човек от Шумен“ Милко Йовчев, който в живота е женен за Боряна.
В края на септември спектакълът „Добрият човек от Шумен“ имаше своята премиера в Германия на фестивала в Баутцен.
За режисьора Ованес Торосян тази постановка е успех за шуменския театър, който има интерес към реалните проблеми на града и към правенето на честен театър.
Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..