Селото с най-много басейни на глава от населението е поповското село Помощица.
Помощица е обезлюдено поповско село на 19 км от общинския център. Ако влезете в селото по първата отбивка от Разград в посока Попово, рискувате да попаднете в нещо като джунгла, превзела една от двете махали на Помощица. След помощ от кметския наместник, екипът ни открива единствения асфалтов път, който стига до центъра. Единственият, правен през последните 30 години. Пред реновираното кметство с голям кабинет – тип заседателна зала, има пилон с 3 знамена. Храмът „Св. Архангел Михаил“ е отлично поддържан и осветен, с дистанционно кметът пуска да звучи по уредба църковно песнопеене.
Контрастите не свършват дотук. Кметският наместник Илия Илиев е сред най-дълго управлявалите у нас – 33 години. Разказва, че 32 са постоянно обитаващите Помощица, затова пък в селото има 8 басейна.
4 националности живеят в Помощица – холандци, белгийци, тайландка и българи. 25 са изкупените от чужденци къщи, от тях напълно реновирани са 15. След бумът на заселване от преди 20-тина години, днес постоянно пребиващите чужденци са едва 3 семейства, но лятото идват с приятели.
"В село, в което няма път, няма транспорт, няма магазин и няма кръчма, никога повече животът няма да е това, което е бил. Или младите да се върнат обратно", казва кметският наместник Илия Илиев.
Неслучайно, когато преди 20-тина години за Помощица тръгнал един кандидат за депутат, не намерил пътя и се отказал.
Забравено от бог, едно българско село отдавна не разчита на помощ от държавата и политиците, защото трудно намират пътя към него.
Чуйте интервю на Христина Димитрова с кметския наместник Илия Илиев.
5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен. Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране . Събитието..
С инициативата „Традиция на скорост- епизод 2“ , разградският мото клуб „Лудогорски братя“ открива днес новия мото сезон. Събитието е съвместно с Регионалния исторически музей и е второто, което обединява в обща кауза музейните работници и хората подвластни на моторите. Мотористите се събират на паркинга на Археологическия резерват..
Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..
„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..
Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..
Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба. Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..
Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..