Селото с най-много басейни на глава от населението е поповското село Помощица.
Помощица е обезлюдено поповско село на 19 км от общинския център. Ако влезете в селото по първата отбивка от Разград в посока Попово, рискувате да попаднете в нещо като джунгла, превзела една от двете махали на Помощица. След помощ от кметския наместник, екипът ни открива единствения асфалтов път, който стига до центъра. Единственият, правен през последните 30 години. Пред реновираното кметство с голям кабинет – тип заседателна зала, има пилон с 3 знамена. Храмът „Св. Архангел Михаил“ е отлично поддържан и осветен, с дистанционно кметът пуска да звучи по уредба църковно песнопеене.
Контрастите не свършват дотук. Кметският наместник Илия Илиев е сред най-дълго управлявалите у нас – 33 години. Разказва, че 32 са постоянно обитаващите Помощица, затова пък в селото има 8 басейна.
4 националности живеят в Помощица – холандци, белгийци, тайландка и българи. 25 са изкупените от чужденци къщи, от тях напълно реновирани са 15. След бумът на заселване от преди 20-тина години, днес постоянно пребиващите чужденци са едва 3 семейства, но лятото идват с приятели.
"В село, в което няма път, няма транспорт, няма магазин и няма кръчма, никога повече животът няма да е това, което е бил. Или младите да се върнат обратно", казва кметският наместник Илия Илиев.
Неслучайно, когато преди 20-тина години за Помощица тръгнал един кандидат за депутат, не намерил пътя и се отказал.
Забравено от бог, едно българско село отдавна не разчита на помощ от държавата и политиците, защото трудно намират пътя към него.
Чуйте интервю на Христина Димитрова с кметския наместник Илия Илиев.
Ежедневно милиони хора разчитат на спешния телефон 112, а днес обръщаме по-специално внимание на неговата важност. През 2009 г. 11 февруари е обявен за Европейски ден на телефон 112. Телефонът за спешни повиквания позволява на гражданите във всички страни от Европейския съюз и България да получат бърза и навременна помощ от полицията,..
След като на 24 януари в Хърватия започна общонационален бойкот на някои от големите търговски вериги, верижна реакция последва в повечето страни на Балканите. Доводът навсякъде са високите цени най-вече в големите търговски вериги, които са смятани за необосновани. В България тази верижна реакция ще „навести“ потребителите на 13 февруари,..
Може 1 март да ви се струва далеч, но първите продавачи на мартеници вече украсиха в бяло и червено центъра на Шумен. Цените са от левче до 20 лева за най-големите, с които може да украсите дома си. Изобилства от модели и лични хрумвания на продавачите, още повече, че някои са и майстори на мартеници, а не прекупвачи. Като Мариела Василева,..
Над 160 кошера има в пчелното си стопанство в село Кривня Фатме Наим. Тя навлиза в занаята като „чирак“ в Италия, а вече над 10 години у нас се занимава с пчелите, кошерите и ваденето на мед. Миналата година не е била от лесните. Медът, който е успяла да извади е бил наполовина от обичайното, което успяват да произведат "нейните момичета",..
Бойкотът е силен инструмент за заостряне на вниманието върху даден проблем, но решенията оттам нататък са въпрос на много по-различен и смислен разговор, заяви за Радио Шумен Богомил Николов, изпълнителен директор на Българската национална асоциация „Активни потребители“, по повод готвения бойкот срещу търговските вериги на 13 февруари (четвъртък)...
По 54 измами са работили разследващи полицаи в област Шумен през миналата година. 8 от тях, колкото и през предходната година, са на възрастни хора, които са повярвали на старите схеми „пари за лечение на близък“ или „помощ на полицията“. На фона на устойчивост на телефонните мошеничества, се появяват и нови схеми, в които жертва стават и..
Татяна Терзиева е родена в третия по големина град на Казахстан, живее като дете в Северен Кавказ, но сърцето й винаги е било българско. Татяна, с моминска фамилия Чендева, е кримска българка и подчертава това с нескрита гордост. В края на 19 век предците й бягат от османските нашественици и се заселват в южната част на Кримския полуостров, където..