Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт с кауза

Снимка: НЧ Напредък

155 години от създаването си ще празнува шуменското народно читалище „Напредък“ с концерт с благотворителна кауза. Средствата ще бъдат използвани за ремонт на покрива на сградата, поясни секретарят на читалището Розалина Стефанова.

Над 35 хиляди лева са необходими за ремонт на покрива на читалище „Напредък“. От община Шумен са поели ангажимент да осигурят половината от сумата. Останалите средства трябва да събере читалището.

Концертът ще бъде на 31 октомври от 17:30 часа в Младежкия дом. 

Почетният гражданин на Шумен Мустафа Чаушев и неговата дъщеря Ажда Чаушева ще пеят без хонорар. Освен тях на сцената зрителите ще могат да видят и изпълнения на възпитаниците в различните клубове на читалището.

Пропуските на символичната стойност от 5 лв. всеки може да закупи в читалище „Напредък“. От читалището призовават вместо цветя гостите на празника да дарят средства за ремонта на покрива.

Мина Денева разговаря със секретаря на читалище „Напредък“ Розалина Стефанова и с Дияна Манолова - член на настоятелството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наследници на динозаврите

Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..

публикувано на 03.02.25 в 14:55

Обмислят задължителна матура по математика

Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..

публикувано на 03.02.25 в 13:46

За музея в Сребърна

Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев.  Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент.  Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..

публикувано на 02.02.25 в 09:22

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28