Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Визуализиране на божественото

Снимка: ШУ

Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление. 

Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките. 

На 8 ноември, на Архангеловден, последният ѝ научен труд, ще бъде представен пред шуменската публика от 17:30 часа в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров". Организатор на събитието е Шуменският университет "Еп. Константин Преславски".

Монографията на проф. Тодорова-Енчева е озаглавена „Визуализирайки божественото“. Тя е събрана в 2 тома и разкрива нейното изследване върху мандорлата като образ на Божията слава в православната иконография. 

За книгата ще говори проф. Емануел Мутафов от Института за изследване на изкуствата при БАН. 

Проф. Тодорова-Енчева работеше в областта на рисунката, живописта, графиката и иконографията.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Емануел Мутафов.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и поезия откриват „Лято Арт“

Третото издание на „Лято Арт“ започва на 4 август от 19:00 часа в градинката на НЧ „Добри Войников - 1856“ в Шумен. В пет поредни вечери шуменци и гостите на града могат да видят известни артисти, посветили живота си на музиката, литературата и театъра. Дуото Виктория Стефанова - глас и флейта и Тодор Янков - класическа китара, ще представят..

публикувано на 01.08.25 в 08:32

120 години от рождението на Елиас Канети

120 години от рождението на Елиас Канети се навършват днес. Русе ще отбележи годишнината с редица събития Честванията ще започнат на 29 юли - вторник, от 18:00 ч. пред паметника на родения в Русе австриец. След тържествената церемония цветя ще бъдат положени от признателните русенци. Същата вечер в 19:30 ч. в Дом „Канети“ ще бъде..

публикувано на 25.07.25 в 14:19

Златният период на Русе в снимки

Снимки и пощенски картички от златния период на възход на Русе от Освобождението до войните в началото на ХХ в. ще бъдат събрани и отпечатани в луксозен фотоалбум. Той е продължение на друго издание, озаглавено „Русе в миналото“, което показва града от 1920 г. до 1940 г. Инициатор и на двете издания е Сдружението „Русчук БГ“, което се опитва да..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

„Лято Арт“ през август

Третото издание на "Лято Арт" ще се проведе от 4 до 8 август в градинката пред НЧ „Добри Войников-1856“. Всички събития са с начален час 19.00. Програмата на фестивала бе представена от творческия секретар Надежда Романова.  Младата поетеса Анна Лазарова е гост в първата вечер. Тя ще представи пред публиката текстове от последните си стихосбирки...

публикувано на 23.07.25 в 13:00

От Виена до Тутракан

И тази година Държавната опера в Русе ще участва в най-голямото културно събитие за лятото в Тутракан, наречено „Огненият Дунав“. Те се включват в откриването на фестивала, когато премиерно ще изпълнят концерт-спектакъла си „От Виена до Тутракан“. Публиката я очаква едночасово вълшебство с най-красивата музика, създадена от композиторите,..

публикувано на 23.07.25 в 08:36

50 години в 50 кадъра

Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..

публикувано на 18.07.25 в 08:44

Владетелският паметник на княз Батенберг

В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..

публикувано на 17.07.25 в 08:58