От 5 години Морис Ванес живее в поповското село Помощица - обезлюдено поповско село, в което няма магазин, нито училище, няма и кръчма. Затова пък има най-много басейни на глава от населението. Постоянните му обитатели са 33-ма, но но пък има цели 8 басейна.
25 от къщите са изкупените от чужденци, от тях напълно обновени са 15. В село Помощица живеят 4 националности - българи, холандци, белгийци и тайландка. Постоянно пребиващите чужденци са едва 3 семейства, но местните казват, че лятото се завръщат и други, които водят и приятелите си.
Един от тези чужденци, избрали Помощица заради спокойствието и девствената природа, е Морис Ванес. До къщата му води единственият асфалтов път в селото. Още като преминеш портата на реновирания имот, усещаш, че си в България по асмите, но аксесоарите подсказват присъствието на гражданин от Кралство Белгия. Така е и в двора на къщата – отзад оранжерия за домати, краставици и пипер, отпред просторен басейн. Домакинът ни посреща с най-широката си усмивка и с поздрав на български език.
С един от постоянните обитатели на Помощица – белгиецът Морис Ванес ни среща Христина Димитрова. Той е поредният герой в рубриката на Радио Шумен „Новите нашенци“.
Интервюто е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен.Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..
Чували ли сте за въжения мост над Янтра, който свързва русенските села Беляново и Новград. Тук реката прави чудни меандри преди да се влее в Дунав. А в скалния венец по долното речно русло между Беляново и Новград е разположен и скален манастир. Наречен е Беляновски, на името на близкото село. Части от тази обител, включително и скалната църква са..
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..
Говорим на различни езици, но плачем еднакво. Тази фраза се роди около трагедията в Кочани. За този израз ни подсети откровението на Мария Нейкова от Търговище, която не е родена в България, говори 4 езика, но признава, че винаги когато чуе българския химн, буца и засяда в гърлото. Споменавайки за това, в очите и напират сълзи. От..
Невена Делчева е ресурсен учител и автор на книгата „Учениците на г-ца Цвета“. Чрез тази книга тя представя деца, които попадат в графата специални. Книгата е насочена от една страна към самите деца, за да могат те да разберат по-добре съучениците и познатите си, а от друга – изданието е в помощ на родители, които биха искали да обяснят по-лесно..
По повод Международния ден на земята - 22 април, шуменското Народно читалище „Пробуда – 1958“ и Европа Директно - Шумен организират поредно събитие от Зона за размяна „Шуменско зелено”. Инициативата „Донеси и размени“ е възможност за размяна на дрехи и аксесоари и е част от социалните кауза на читалището.Тя цели насърчаване на..
Велики вторник, отреден за смирение и за осмисляне на милосърдието, ни дава и пример как да благотворим. От 18:00 часа в читалище „Пробуда-1928“ в Каспичан самодейци ще изнесат концерт. Така те подават ръка на художествения ръководител и хореограф Тодор Ганчев, идеен създател на Националния фестивал „Автентични ритми”. Той води битка с тежко..