Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци.
Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада се оценява особено, ако видите снимка на добър фотограф отвисоко.
Най- важното обаче е, че тя е част от живота на града. В тази зона шуменци спортуват, водят децата и гостите си.
„Каскадата остава като скъп спомен на всеки абитуриент“, казва Светослав Николов, който кани в Шумен скулптора Тодор Тодоров и неговата съпруга художничката Даниела Тодорова да подредят в градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“ съвместната изложба „България. Иновации и традиции“. Така 43 години по-късно шуменци имат възможност да се срещнат с един от авторите на водната каскада “13 века България“ , а той - да види произведението си в неговия съвременен вид.
„Идеята там беше да се изградят 13 скулптури, които да ознаменуват 13-те века на България в Европа. Реших да направя съвсем абстрактен паметник, защото в монумента „Създатели на българската държава“ на Крум Дамянов има достатъчно конкретика. С архитекта Борис Камиларов приехме най-високата точка на паметника да е не повече от 1.60 м, за да се вижда от всеки и да се избегне потискането на личността, което правят вертикалните паметници. Пейките за почивка са също част от замисъла на авторите, за да включат паметника в градската среда", каза Тодор Товоров.
Той оценява високо и работата на озеленителите, които с подходящи растителни видове са дали живот на пространството. Отсъства само водата, която е пусната по каскадата по идея на арх. Борис Камиларов и също има символично значение, като минава през всеки век и ги свързва.
„Надскочил времето си е и фактът, че такъв абстрактен монумент е изграден през социализма и толкова добре се вписва в природата“, коментира Даниела Тодорова.
Около абстрактния хоризонтален паметник - водната каскада „13 века България“ ще бъдат и част от концертите в третото издание на фестивала „Деца на джаза“ през есента на 2025 г.
Репортаж на Мина Денева.
По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към ОДК..
Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца. Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..
С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®. Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..
За пети пореден път в Търговище от 9 до 12 април ще се проведе Базар на изкуствата. Инициативата е на местни творци, които се опитват по този начин да популяризират изкуството си и се обединяват в обща кауза. Традиционното за града събитие и тази година ще е с благотворителен характер - ще се набират средства за рехабилитация на Ева Георгиева,..
Днес отбелязваме Международния ден на ромите. 8 април е обявен за техен празник от Европейския съюз и ООН през 1992 г. по инициатива на Международната ромска организация „Романо Юнион“. В България според последното национално преброяване като роми са се определили близо 267 000 души. 8 април отбелязва ромското пробуждане. В историята на всеки..
Снеговалежът на днешния 7 април не е толкова типичен, но не е и невероятен. И все пак това е един закъснял сняг. Това каза за Радио Шумен Венета Тодорова, ръководител на сектор „Прогнози“ във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. През 90-те години на миналия век също сме имали априлска снежна покривка. Особено в..
Нито едно здравно заведение в страната не може да се похвали, че няма проблем с кадрите. «Тази година, както вероятно и следващите няколко, ще крият огромни предизвикателства пред нас, основно свързани с човешкия ни ресурс», каза на днешния празник на здравните работници д-р Богомил Бойчев, управител на МБАЛ Тутракан. А недостигът на медицински..