Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци.
Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада се оценява особено, ако видите снимка на добър фотограф отвисоко.
Най- важното обаче е, че тя е част от живота на града. В тази зона шуменци спортуват, водят децата и гостите си.
„Каскадата остава като скъп спомен на всеки абитуриент“, казва Светослав Николов, който кани в Шумен скулптора Тодор Тодоров и неговата съпруга художничката Даниела Тодорова да подредят в градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“ съвместната изложба „България. Иновации и традиции“. Така 43 години по-късно шуменци имат възможност да се срещнат с един от авторите на водната каскада “13 века България“ , а той - да види произведението си в неговия съвременен вид.
„Идеята там беше да се изградят 13 скулптури, които да ознаменуват 13-те века на България в Европа. Реших да направя съвсем абстрактен паметник, защото в монумента „Създатели на българската държава“ на Крум Дамянов има достатъчно конкретика. С архитекта Борис Камиларов приехме най-високата точка на паметника да е не повече от 1.60 м, за да се вижда от всеки и да се избегне потискането на личността, което правят вертикалните паметници. Пейките за почивка са също част от замисъла на авторите, за да включат паметника в градската среда", каза Тодор Товоров.
Той оценява високо и работата на озеленителите, които с подходящи растителни видове са дали живот на пространството. Отсъства само водата, която е пусната по каскадата по идея на арх. Борис Камиларов и също има символично значение, като минава през всеки век и ги свързва.
„Надскочил времето си е и фактът, че такъв абстрактен монумент е изграден през социализма и толкова добре се вписва в природата“, коментира Даниела Тодорова.
Около абстрактния хоризонтален паметник - водната каскада „13 века България“ ще бъдат и част от концертите в третото издание на фестивала „Деца на джаза“ през есента на 2025 г.
Репортаж на Мина Денева.
Eдно застаряващо общество няма как да е ентусиазирано за каквото и да било, каза за Радио Шумен политологът Първан Симеонов във връзка с влизането ни в Шенген. Той говори за липсата ни на самочувствие в чисто емоционален план. Симеонов е убеден, че България се нуждае от голям разказ, но и от конкретни истории на успеха. Смята, че след евентуалното..
„Масовото измиране на птички в Копривщица и все по-натрапчивите гърмежи, които безпокоят хора и животни, не само в новогодишната нощ предизвикват негативна обществена реакция срещу фойерверките, зарята и пиратките“. Това коментира Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той каза, че в БДЗП не са постъпвали други сигнали..
Да имаш вода всеки ден по 24 часа в денонощието е благоденствие, за което жителите на Омуртаг мечтаят от 70 години, казва Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“. Ако статистиката сочи, че средната продължителност на живота у нас е 3-4 години над 70 , то можем ли да си представим цял един живот с туби, канчета и кофи. И..
Надежда Кондаклиева е млада жена, която от малка се занимава със спорт и музика. Първо живее в Търговище, на 13 години пристига със семейството си в Шумен и започва да учи и свири на пиано в СУ ,,Сава Доброплодни“. В края на средното си образование е отличник на випуска. Започва да учи в Музикалната академия в София. Какво я отвежда във Виена за..
За 98-ма поредна година на 1 януари кукерите от шуменския квартал "Макак" прогониха злите сили от домовете на хората и пожелаха здраве и берекет на стопаните. От рано сутринта кварталът беше огласен от чанове, хлопки и траки, а кукерската формация „Арапи“ беше посрещната във всеки дом. Стопаните дариха питка, вино или пари на своите..
Полярниците от българската база на Антарктида и екипажът на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който успешно достигна ледения континент, ще могат да си изтеглят късметче от новогодишната баница, което е подготвено от ученици от Първо СУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище. Децата от първи „Б“ клас са изрисували над 100 четирилистни..
Близо четириметрова сурвакница направиха във великопреславското село Осмар. ,,Материалите и символите за гигантската сурвакница събрахме от възрастните хора в селото“, каза за Радио Шумен инициаторът и реализатор на идеята - кметът на населеното място Надя Димитрова. Чуйте интервю на Жулиета Герова с Надя Димитрова.