Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов:

Няма да се вадят кости от гробове

Няма да се вадят кости от гробове на починали хора. Това заяви кметът на Шумен проф. Христо Христов като опровержение на слуховете, които се разпространяват от няколко дни. Десетки шуменци застанаха на опашка пред касата на общинското предприятие,  за да платят гробните места на своите близки.

Единствената промяна е, че се увеличават цените за ползване на гробно място. За запазване на гробно място за срок от 15 години таксата от 50 лв. става на 150 лв., а за вечни времена - от 150 лв. на 300 лв., каза кметът на Шумен проф. Христов.

"Нека всички да знаят, че промяна в реда, по който се управлява този процес и изменение в нормативната уредба няма. Единствената промяна е само цената. И за да няма напрежение, ние даваме възможност на шуменските граждани да се възползват от възможността да ползват старите цени до неделя", посочи кметът.

Управителят на ОП „Паркове и обредна дейност“ Сергей Стойков подчерта, че се питат близките на починалия дали ще ползват гробното място. В наредбата за управление на гробищните паркове е записано, че гробно място може да се ползва безвъзмездно за срок от 8 години.

"Ние нямаме готовност да вадим кости по простотата причина, че нямаме костница в град Шумен. За да се извадят костите, то те трябва да се опишат, да се съхраняват в костницата и един ден, ако наследници искат, да ги положат в друг гроб. Така че няма да се пипат гробовете, няма да се вадят никакви останки“, заяви Сергей Стойков.

До неделя включително канцеларията на гробищния парк ще работи от 8:00 часа сутринта с удължено работно време, докато бъдат обслужени всички желаещи да заплатят такси.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонтът на пътя за „Кабиюк“ – по план

Напредва изграждането на пътя Царев брод – Коньовец, на отбивката към конезавода „Кабиюк“.  Тежка техника и строителни екипи работят на пътния участък, който трябва да бъде готов за предстоящите чествания на Съединението. Това съобщават от Община Шумен.  Припомняме, че на 30 август в лятната резиденция „Кабиюк“ ще бъде открит бюст-паметник на..

публикувано на 20.08.25 в 19:38
Лятната резиденция на Батемберг в

Доставиха бюста на Батамберг

Бюст-паметникът на княз Александър I Батенберг вече е доставен в лятната резиденция „Кабиюк“ край Шумен, съобщиха от Общината. Паметникът ще бъде открит със специален ритуал в двора на лятната резиденция „Кабиюк“ на 30 август, в навечерието на 140 години от Съединението. Именно край Шумен, в Марашката кория, княз Александър Батенберг обявява пред..

публикувано на 20.08.25 в 17:59
ОБУ  „Св. св. Кирил и Методий“ с. Бяла река

Шест училища имат нови директори

Ирина Стефанова спечели конкурса за директор на Шесто основно училище „Еньо Марковски“ в Шумен, а Ивелин Неделчев – на Основното училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Царев брод. Магбуле Дерменджиева ще бъде директор на Средното училище „Св. Паисий Хилендарски“ във Върбица, Хава Хасанова е на Обединеното училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Бяла..

публикувано на 20.08.25 в 16:09

Временна организация на движението

Въведена е временна организация на движение във връзка с изпълнение на строително-монтажни дейности за преустройство и ремонт на съществуваща административна сграда в Районен съд – Шумен (в двора на Военното училище). По този повод по бул. „Славянски“ в участъка от кръстовището с ул. „Карел Шкорпил“ до кръстовището с ул. „Панайот Волов“ е..

публикувано на 20.08.25 в 15:33

66 души в болница след сватба

Над 100 души – деца и възрастни, от различни области в страната, са със стомашно-чревни оплаквания и висока температура, след на сватбено тържество на 17 август в село Филаретово, област Сливен. Това става ясно от публикация в сайта на Българска агенция по безопасност на храните. Общият брой на гостите на тържеството е бил 750. Към момента..

публикувано на 20.08.25 в 13:59

Две шуменски села без вода

Без вода до края на работния ден ще бъде шуменкото село Ивански, съобщават от ВиК Шумен. Оттам уточняват, че причината е профилактика на електросъоръженията. Заради авария на ул. „Христо Попов“ в с. Друмево, част от населеното място също е без водоподаване, уточняват от водното дружество.

публикувано на 20.08.25 в 13:18

Бум на туризма в Шумен

Значително увеличение на туристите през първите седем месеца от годината отчете зам.-кметът в Община Шумен Даниела Русева. Нощувките през януари и май са с до 27% повече от тези през същите месеци на 2024 г. Ръст в туристическите посещения в Шумен обаче няма през юни. Затварянето на Шуменското плато и страхът от забелязания там черен леопард са виновни..

публикувано на 20.08.25 в 12:38