Ядрено-магнитният резонанс в МБАЛ - Шумен вече работи с пациенти, съобщи директорът д-р Димитър Костов. Новата апаратура за диагностика е поставена в специално помещение в административната сграда на болницата. Държавата отпусна 2 милиона лева за закупуването на нов ЯМР.
До дни ще бъде подписан договорът за изграждане на хеликоптерната площадка в двора на болницата.
„Рано напролет очаквам съоръжението да бъде готово“, каза д-р Костов. Той не отрече, че ще се наложи премахването на няколко дървета и намаляване на паркоместата в двора на лечебното заведение.
„Това е единственото възможно място, което специалистите посочиха за терен на площадката. Трябва да изберем кое е с по-голяма тежест- дали да спасим човешки живот като осигурим бързо транспортиране на пациент по въздух или да запазим паркоместата“, каза д-р Костов.
Той поясни, че има идея за паркоместа на друг подходящ терен в двора на болницата. За дърветата ще се търси съгласуване с РИОСВ.
Предстои издаването на акт 16 на външните асансьори. Планиран е и ремонт на единствения асансьор в терапевтичния блок, което трябва да стане в близките месеци.
Всеки момент ще приключи процедурата за доставка на нов високотехнологичен скенер за МБАЛ - Шумен, който ще даде допълнителни възможности за диагностика.
Търси се финансиране за ремонт на 4-тия етаж на хирургическия блок, където трябва да се премести детското отделение на МБАЛ.
В същото време спешно се укрепва сегашната сграда на отделението, която пропада.
Чуйте интервю на Мина Денева с директора на болницата д-р Димитър Костов.
Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират клуб и състезание по предприемачество. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София, специалност ,,Информатика“. Междувременно и двете работят в сферата на програмирането и дизайна. Миналата година те печелят състезание по предприемачество и..
Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен". Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..
Презентация на тема „Екологично проучване на прилепите в горски местообитания в Североизточна България“ ще представи днес уредникът от отдел „Природа“ на русенския музей Красимир Киров. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум. Чуйте интервюто на Петър Нейков с биолога и еколог Красимир Киров...
По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към ОДК..
Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца. Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..
С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®. Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..
За пети пореден път в Търговище от 9 до 12 април ще се проведе Базар на изкуствата. Инициативата е на местни творци, които се опитват по този начин да популяризират изкуството си и се обединяват в обща кауза. Традиционното за града събитие и тази година ще е с благотворителен характер - ще се набират средства за рехабилитация на Ева Георгиева,..