Известният по цял свят виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ гостува в България в дните преди коледните празници.
За публиката от Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София ще бъдат изпълнени знаменитите произведения на Йохан Щраус.
С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. През 2025 г. те ще продължат с концерти в Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на композитора.
Неговите произведения се свирят дори по-често от тези на Моцарт и Верди и прочутите новогодишни виенски концерти задължително включват в репертоара си творби на Щраус.
Трима българи са част от оркестъра, създаден през 90-те години на миналия век от Петър Хосек и неговия партньор Саша Петрович. Това са перкусионистът Светлозар Димитров, флейтистът Борис Липов и концертмайсторът на дворцовия ансамбъл Таня Джарова-Салоустио. И тримата са част от оркестъра от самото му начало.
През 1999 г. Таня Джарова печели мястото на концертмайстор и до момента свири първа цигулка във „Виена Шьонбрун Оркестра“. Талантливата музикантка е родена в Пловдив и има четири деца. На 5-годишна възраст, благодарение на майка си, започва първите си уроци по цигулка. Едновременно с това и спортува, но в един момент трябва да избира между музиката и спорта.
Днес Таня Джарова-Салоустио, освен в оркестъра на двореца „Шьонбрун“, се изявява като солист и концертмайстор и в други формации.
Концертът на дворцовия оркестър на „Шьонбрун“ в Шумен е на 12 декември в зала „Арена Шумен“ от 19:00 часа, а в Русе е на 14 декември, също от 19:00 часа в „Арена Русе“.
Организаторите обещават, че зрителите ще бъдат завладени от магията на коледния дух на Виена, както и от романтиката на имперската австрийска столица.
Още подробности може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с Таня Джарова-Салоустио.
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..
Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...
Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..