След като преминахме през ерозиране на доходите ни по време на двуцифрената инфлация преди две години, последва период, в който ръстът им компенсираше инфлацията, а сега вече сме във фаза, в която средната работна заплата в България расте с двуцифрен темп в реално изражение.
През третото тримесечие на 2024 година тя е била 2275 лв., което е с 13,8% повече на годишна база (14,3% в частния сектор), при инфлация за периода от около 2%.
В основата на ръста на средната заплата през последната година е вдигането на минималната, повишените възнаграждения в публичната сфера и доброто представяне на някои отрасли, заяви Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
Според него, средната заплата може да продължи да расте, но не и с тези темпове.
Минималната от догодина ще се увеличи още, но стремежът за ограничаване на бюджетния дефицит вероятно ще засегне повишенията в някои държавни структури.
Освен това, инфлацията спадна и няма стимул у работодателите за индексация на заплатите, а международната конюнктура се влоши, което вече се отразява на износа ни, каза още икономистът.
Чуйте още от интервюто на Петър Нейков с Адриан Николов.
Петима специалисти вече работят в шуменската многопрофилна болница, след като успешно защитиха специалностите си. Практическото им обучение премина в отделенията на лечебното заведение. „Избрах образната диагностика, защото това е специалност, която съчетава прецизност, технология и отговорност. Винаги съм вярвал, че добрата диагноза е ключът към..
Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..
Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..
Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни... За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..
50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането. Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..
Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..
Вече седми ден издирват черния леопард на Шуменското плато. Докато възрастните хора-експерти търсят големия хищник, малките деца се вълнуват дори повече. Слушат големите какво казват, гледат клипчета и мемета, обсъждат помежду си актуалната шуменската тема и също са притеснени, че не могат да си играят в гората заради опасното животно. Жулиета..