Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледа - традицията повелява

Снимка: Личен архив

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена.

Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко се „разрушава”, „умира”, за да се „изгради”, „роди” наново през настъпващата нова година. На практика всичко правено в тези празнични дни има за цел да продуцира плодородие, здраве, добър късмет и благополучие.

И днес традициите около Коледа са живи, макар и видоизменени, но съдържанието остава едно и също – стремежът поне веднъж в годината семейството да се събере на едно място и да бъде цяло около специалната трапеза.

А тя, която е една на Бъдни вечер срещу Коледа, трябва да има нечетен брой ястия – 7,9 или 11. На масата се слагат храни, които набъбват, за да се увеличава и набъбва и късметът на тези, които ще седнат около нея. Такива храни са боб, царевица, жито и др.

Много често срещани на трапезата за Бъдни вечер са постните лозови и зелеви сармички. Тиквеникът също присъства на трапезата, както и ошавът. Питката, която по възможност трябва да замеси домакинята, трябва да бъде постна.

На масата се слагат още чесън, орехи, лук, мед и разбира се каната с червено вино.

Коледната трапеза показва онова, което произвежда семейството и тя се нарежда като един своеобразен Ноев ковчег, който да премине от старата към новата година, казва етнологът Николай Ненов.

По думите му, и днес изобилието, което слагаме на трапезата е магическото пожелание за бъдещето.

Още подробности може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с Николай Ненов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19

Кирилицата ще краси училище

Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..

публикувано на 23.12.24 в 11:53

Джеф, който меси хляба

Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към   България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...

публикувано на 23.12.24 в 08:48

Любовта на Ал Тъна

Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане.  Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“.  Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..

публикувано на 23.12.24 в 08:39

Коледа на колела 2024

Десетки колоездачи се включиха в традиционното шествие „Коледа на колела“, което днес се проведе в Шумен. Коледното облекло, аксесоари и празничното настроение бяха скромните условия за участие, поставени от Велоклуб „Илчов баир“, организатор на събитието. Станалото вече традиционно велосипедно шествие „Колела на колела“ за 10-ти път премина по..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Награди за малки герои

Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...

публикувано на 20.12.24 в 13:50

Защо вярвате на измамници?

Защо у нас продължаваме да вярваме на измамни схеми? От бедност, алчност или доверчивост, клоняща към глупост? За по-малко от месец трима души от Разград „инвестираха“ близо 100 000 лева в измамни схеми. Тук не става дума за хвърляне на торбички с пари през балкона, нито за пирамидата „Бетъл“, а за друг вид измамно инвестиране с цел висока..

публикувано на 19.12.24 в 12:15