Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледа - традицията повелява

Снимка: Личен архив

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена.

Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко се „разрушава”, „умира”, за да се „изгради”, „роди” наново през настъпващата нова година. На практика всичко правено в тези празнични дни има за цел да продуцира плодородие, здраве, добър късмет и благополучие.

И днес традициите около Коледа са живи, макар и видоизменени, но съдържанието остава едно и също – стремежът поне веднъж в годината семейството да се събере на едно място и да бъде цяло около специалната трапеза.

А тя, която е една на Бъдни вечер срещу Коледа, трябва да има нечетен брой ястия – 7,9 или 11. На масата се слагат храни, които набъбват, за да се увеличава и набъбва и късметът на тези, които ще седнат около нея. Такива храни са боб, царевица, жито и др.

Много често срещани на трапезата за Бъдни вечер са постните лозови и зелеви сармички. Тиквеникът също присъства на трапезата, както и ошавът. Питката, която по възможност трябва да замеси домакинята, трябва да бъде постна.

На масата се слагат още чесън, орехи, лук, мед и разбира се каната с червено вино.

Коледната трапеза показва онова, което произвежда семейството и тя се нарежда като един своеобразен Ноев ковчег, който да премине от старата към новата година, казва етнологът Николай Ненов.

По думите му, и днес изобилието, което слагаме на трапезата е магическото пожелание за бъдещето.

Още подробности може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с Николай Ненов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как оживява дървото

20 години чества днес Школата по дърворезба към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин ръководител през всичките тези години е  Ангел Минчев.  Изложба с произведения на учениците ще бъде открита от 17:30 ч. в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“.  Многобройни са участията на..

публикувано на 07.02.25 в 08:45

Еврозоната вече е вдигнала жилищните цени

Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..

публикувано на 07.02.25 в 08:20

Филм за чудеса и вяра

„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..

публикувано на 06.02.25 в 14:02
Зорница Славова

Ще има ли кадри за бизнеса?

Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..

публикувано на 06.02.25 в 08:32

ПП "Шуменско плато" празнува

45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Емоциите в обучението

Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Нова техника срещу наркоепидемията

Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника   - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..

публикувано на 05.02.25 в 11:53