Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена.
Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко се „разрушава”, „умира”, за да се „изгради”, „роди” наново през настъпващата нова година. На практика всичко правено в тези празнични дни има за цел да продуцира плодородие, здраве, добър късмет и благополучие.
И днес традициите около Коледа са живи, макар и видоизменени, но съдържанието остава едно и също – стремежът поне веднъж в годината семейството да се събере на едно място и да бъде цяло около специалната трапеза.
А тя, която е една на Бъдни вечер срещу Коледа, трябва да има нечетен брой ястия – 7,9 или 11. На масата се слагат храни, които набъбват, за да се увеличава и набъбва и късметът на тези, които ще седнат около нея. Такива храни са боб, царевица, жито и др.
Много често срещани на трапезата за Бъдни вечер са постните лозови и зелеви сармички. Тиквеникът също присъства на трапезата, както и ошавът. Питката, която по възможност трябва да замеси домакинята, трябва да бъде постна.
На масата се слагат още чесън, орехи, лук, мед и разбира се каната с червено вино.
Коледната трапеза показва онова, което произвежда семейството и тя се нарежда като един своеобразен Ноев ковчег, който да премине от старата към новата година, казва етнологът Николай Ненов.
По думите му, и днес изобилието, което слагаме на трапезата е магическото пожелание за бъдещето.
Още подробности може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с Николай Ненов.
Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...
Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар. Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...
В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков. Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..
Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..
Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии. За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край. Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...
Компютрите, таблетите, умните дъски, а скоро и изкуственият интелект са на път да се загнездят трайно в класните стаи. Покрай тези технологии сякаш писането на ръка за по-малките деца, особено красивото писане, остана на заден план. За щастие, има инициативи, които поддържат жива традицията на краснописа. Днес в Аулата на Шуменския..