Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Последният романтик

4
Снимка: Радио Шумен

Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен.

Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов. Композиторът, роден преди 160 години, е наричан „Руският Брамс“, както и „Последният романтик“ заради красивата и лирична музика, която създава.

Солист в концерта на Симфониета Шумен ще бъде младият цигулар Тодор Георгиев, който в момента е студент в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София.

Започва да свири на цигулка в подготвителния клас в Национално училище за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков” в Пловдив, през 2018 г. продължава обучението си в Националното музикално училище „Любомир Пипков” София, а след това и в Националната музикална академия в класа на д-р Милена Вълева. Тодор Георгиев обича камерната музика, а преди две години е приет Idyllwild Arts School в Калифорния, САЩ. Участвал е в майсторски класове на изтъкнати музиканти като проф. Минчо Минчев и Светлин Русев. Концертмайстор е на различни оркестри, сред които Младежката филхармония „София“ и „Франк Мартен Плейърс“.

Освен концерта за цигулка и оркестър на Александър Глазунов, тази вечер Симфониета Шумен ще изпълни и неговия балет „Годишните времена“.

Всичко това ще се случи от 18:35 часа в зала „Проф. Венета Вичева“.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Тодор Георгиев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Едно пътуване до ръба на живота

„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..

публикувано на 15.05.25 в 08:33

Абсурдната муха в тъпана

Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..

публикувано на 15.05.25 в 08:25

Пойни птици на фестивала

Фестивалът „Друмеви театрални празници“ в Шумен днес предлага и една премиера в своята програма. Тя е на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ и представлява експеримент от музикални, вербални и визуални внушения, изградени върху многожанрова колаборация, казва режисьорът ѝ Кольо Стайков.   Спектакълът е създаден по текстове от наскоро..

публикувано на 14.05.25 в 08:57

Свободата да импровизираш

Виртуозният китарист Ангел Демирев ще заведе публиката в Шумен на едно емоционално и музикално пътешествие. Тази вечер той представя концерта „Диалог в петолиние за пътя в изкуството“. Събитието ще предложи музикално илюстрирана лектория, в която Демирев ще изследва изразните възможности на един от най-чувствените и поетични инструменти –..

публикувано на 13.05.25 в 13:00
Александрина Михайлова

Шуменска дива с престижна награда

Шуменското сопрано Александрина Михайлова, една от талантливите ученички на Райна Кабаиванска, получи наградата "Млад музикант на годината 2024“ в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче“.  Слушателите избраха нейния ментор Райна Кабаиванска за "Музикален педагог на годината 2024“.  Родената в Шумен вдъхновяваща..

публикувано на 13.05.25 в 12:07

Силистренски трилър с пореден успех в САЩ

Късометражният трилър „Не безпокойте“ на силистренския режисьор Адриан Ал Жазар ще направи днес премиерата си в столицата на щата Джорджия - Атланта, САЩ. Той бе селектиран сред стотици филми на Кинофестивала за най-добър микрофилм в Атланта, където режисьори от цял свят представят кратки оригинални истории в различни жанрове. Преди броени дни същият..

публикувано на 10.05.25 в 14:47

Друмевите театрални празници започват

За 34-та поредна година Шумен става столица на най-добрата драматургия от български автори. Между 11 и 16 май ще се проведат Друмевите театрални празници, в които ще участват 17 заглавия.  Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева, за „Авторски прочит“ селекционер е Анита Ангелова също..

публикувано на 11.05.25 в 08:15