Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сколиозата идва тихо и остава до живот

3
Снимка: scoliosisliving.com

Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но и емоционално и психически. В България всеки три на  сто деца имат сколиоза.Ключово значение за лечението на заболяването е ранната диагностика при децата. Точно за такава ранна диагностика, която да се прави на децата във всяко училище, каквато практика е имало преди години, настояват от фондацията „Живот със сколиоза“. Тя е създадена в Русе по инициатива на Силвия Гордеева.


Когато детето на Силвия навършва 3 годинки, при рутинен преглед се установява, че има сколиоза. Години наред се борят да ситуират състоянието с упражнения, корсети, но въпреки всички усилия на семейството, детето е оперирано през 2021 година, когато е едва на 9 години. След години лутане в търсене на специалисти, разговори с много семейства в сходна ситуация, Силвия Гордеева и съпругът ѝ основават фондацията „Живот със сколиоза“ през 2022 година, където са събрани майки на деца и страдащи в помощ на всички, на които им предстои дълъг път в света на сколиозата.


В рубриката "Бялата лястовица" на Радио Шумен разказваме за заболяването, през какво преминават децата и техните родители след поставянето на диагнозата и как те се справят без никаква подкрепа от държавата. 

Людмила Борисова разговаря със Силвия Гродеева, управител на Фондацията.

Фондацията „Живот със сколиоза“ е организатор и на единствени япо рода си в България международен форум „Заедно срещу сколиозата“. Форумът има за цел да подкрепи децата и техните родители в нелекия път, който им предстои, да се даде повече гласност в обществото за това заболяване и повече родители да открият състоянието навреме. Тази година форумът „Заедно срещу сколиозата“ ще се проведе на 7 юни в София, в него се включват и много медицински специалисти, каза още Силвия Гордеева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как от "Ален" стана "Кален мак"

Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..

публикувано на 02.04.25 в 15:05

Психиатричните болници са в колапс

25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..

публикувано на 02.04.25 в 13:58

Осинови приятел, не купувай

32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева.  268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...

публикувано на 02.04.25 в 11:57
Атанас Радев

Подкрепата за правителството под въпрос

На фона на вътрешни сътресения, ДПС-ДПС решава да остане ли част от управляващото мнозинство и да крепи коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН или не. ДПС-Доган подкрепи кабинета "Желязков" с идеята да си осигурят влияние във властта. Но, вместо това, те не получиха властови постове. Не веднъж предупреждаваха, че ще оттеглят подкрепата си. Освен това, политици от..

публикувано на 01.04.25 в 14:57

Пещерните чудесии на "Бисерна"

Драперии, синтрови кори и тигрова украса са само част от пещерните чудесии на „Бисерна“. Освен с природната си красота, Шуменското плато е дарено и с тази прелест под земята. Двата пешеходни маршрута до пещерата - от парка „Кьошкове“, както и от разклона за Шуменската крепост, по пътя за вилата на общината, са подготвени и добре указани с табели.  От..

публикувано на 01.04.25 в 12:14

Акция по кръводаряване

Студенти и преподаватели от Филиал Шумен ще участват в акция за безвъзмездно и доброволно кръводаряване от днес до 4 април.  Това е част от  събитията по повод 10-годишнината от създаването на Филиала към Медицинския университет – Варна.  Предварително са записани 59 желаещи, които са разпределени в четирите дни до края на седмицата, заяви..

публикувано на 01.04.25 в 09:38

Доброволци възстановяват „Лъвчето“

Шуменски скаути и доброволци почистиха каптажната шахта и  възстановиха водната естакада в местността „Лъвчето“ в парк „Кьошковете“. „Шахтата е с дълбочина между 10 и 15 метра. Тя беше пълна с тонове отпадъци, хвърлени от хората. Имаше дори бетонни стълбчета и метални части“, каза за Радио Шумен Добромир Драев, доброволец в скаутския клуб...

публикувано на 31.03.25 в 16:51