Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но и емоционално и психически. В България всеки три на сто деца имат сколиоза.Ключово значение за лечението на заболяването е ранната диагностика при децата. Точно за такава ранна диагностика, която да се прави на децата във всяко училище, каквато практика е имало преди години, настояват от фондацията „Живот със сколиоза“. Тя е създадена в Русе по инициатива на Силвия Гордеева.
Когато детето на Силвия навършва 3 годинки, при рутинен преглед се установява, че има сколиоза. Години наред се борят да ситуират състоянието с упражнения, корсети, но въпреки всички усилия на семейството, детето е оперирано през 2021 година, когато е едва на 9 години. След години лутане в търсене на специалисти, разговори с много семейства в сходна ситуация, Силвия Гордеева и съпругът ѝ основават фондацията „Живот със сколиоза“ през 2022 година, където са събрани майки на деца и страдащи в помощ на всички, на които им предстои дълъг път в света на сколиозата.
В рубриката "Бялата лястовица" на Радио Шумен разказваме за заболяването, през какво преминават децата и техните родители след поставянето на диагнозата и как те се справят без никаква подкрепа от държавата.
Людмила Борисова разговаря със Силвия Гродеева, управител на Фондацията.
Фондацията „Живот със сколиоза“ е организатор и на единствени япо рода си в България международен форум „Заедно срещу сколиозата“. Форумът има за цел да подкрепи децата и техните родители в нелекия път, който им предстои, да се даде повече гласност в обществото за това заболяване и повече родители да открият състоянието навреме. Тази година форумът „Заедно срещу сколиозата“ ще се проведе на 7 юни в София, в него се включват и много медицински специалисти, каза още Силвия Гордеева.
Глоба от 1000 лева и три месеца лишаване от правоуправление застрашават всички водачи, засечени да карат в лентата за принудително спиране (аварийната лента) на автомагистралите. При повторно нарушение санкциите са шест месеца лишаване от право на управление и 4000 лева глоба. В засичането на нарушителите, с направени промени в Закона за..
Петима безработни от Русе вече развиват собствен бизнес, благодарение на възможност, която предлага Законът за насърчаване на заетостта. Всеки, разработил добър и реалистичен бизнес план, може да получи наведнъж пълната сума от обезщетения, които му се полагат. „Капиталът“ е различен, защото кандидатите имат право на различно обезщетение, но..
Лято е. Ваканция. Време, свободно от училище. Но пък подходящо за любими занимания. Младежи от Търговище са избрали да посветят част от ваканцията си на спорт и да научат повече за източните бойни изкуства. И тъй като през лятото температурите са високи, спортната зала не е особено привлекателно място за тренировки. За сметка на това, обаче, часовете..
Ако отивате на почивка в България, не забравяйте здравната си книжка. Ако ще пътувате в страна от ЕС, подайте две седмици по-рано заявление за Европейска здравна карта, а в последния момент можете да получите временно удостоверение за непрекъснати здрави права от Районната здравна каса. Ако пътувате извън ЕС и страните, с които България има..
Старият проблем с недостига на кадри в много от лечебните заведения в България може да намери своето бъдещо решение. З а учебната 2025/2026 година има утвърден допълнителен прием за специалност „Медицина” държавна поръчка. Многопрофилната болница в Силистра осигурява 40 места за студенти по медицина с държавна издръжка на обучението. При..
От 21 до 25 юли Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен e домакин на деца от 6 до 14 години в незабравимо творческо приключение. В рамките на пет дни ще се проведе Рисувателно ателие под наслов „Приказните герои”, където участниците ще могат да дадат свобода на въображението си и да претворят любимите си литературни образи върху хартия...
Заболяването на голяма част от половинвековните борове в Шумен и тяхното премахване бе повод да се срещнем с хора, които са участвали в тяхното засаждане през седемдесетте години на миналия век. Инж. Румен Йорданов от Шумен е бил един от ръководителите на плана за озеленяване на платото и региона. През миналата година експерти от Лесозащитната..