Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново мръсен въздух в Русе

2
Снимка: Георги Нейков

13 са денонощията с превишенияна средноденонощната норма на фините прахови частици 10 микрона, регистрирани  в АИС „Възраждане“ - Русе през януари. Това показват данните от месечната справка, публикувана на интернет страницата на РИОСВ - Русе.

Средномесечната концентрация е била 51,45 μg/m³ (микрограма на кубичен метър). Най-високата измерена стойност е била на 6 януари - 1.8 пъти над нормата от 50 μg/m³, а най-ниската стойност на измереното превишение е 1,2 - на 1 януари.


Климатичните фактори, наред с използването на твърди горива са най-съществените фактори за задържането на този атмосферен замърсител в приземните слоеве на атмосферата.

През януари средната скорост на вятъра, регистрирана от АИС „Възраждане“ е 0,8 m/s. Според скалата на Бофорт, определяща скоростта на вятъра, е от първа степен и носи названието „тихо време“. За периода са характерни и температурни инверсии. Липсата на вятър и валежи, причинява задържането на концентрациите на ФПЧ10 в приземния въздух на града.


Праховите частици са основен замърсител и постъпват в атмосферата от голям брой антропогенни източници – енергетика, индустрия, пътния транспорт, изгаряне на различни твърди и течни горива, изгаряне на отпадъци и др. В страната се извършва мониторинг на фините пархови частици 10 и 2,5 микрона, като за  ФПЧ10са определени средноденонощна и средногодишна норма, а за , ФПЧ2.5.- само средногодишна. Естествените източници, като ресуспендиране на почва и прах, морския аерозол, вулканични изхвърляния, горски пожари и вторичен аерозол от биогенен произход могат също да водят до значително замърсяване с прахови частици. Вредата от праховите частици върху човешкото здраве зависи основно от размера, концентрацията и химическия им състав.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Русенски университет

Русенският университет едва не изгуби сграда

Русенският университет "Ангел Кънчев" едва не остана без сграда заради бюрократична грешка. Областната администрация е включила в списъка за продажба имот, който активно се използва от факултета по "Кинезетерапия". Случаят излезе наяве по време на среща между общински съветници и представители на Областна администрация - Русе за продажбата на..

публикувано на 14.08.25 в 16:35

Паднал телефон сам се обади на 112

Дежурните екипи на пожарната в Русе са реагирали на фалшив сигнал на телефон 112 в района на булевард "България", съобщиха от ОД на МВР. Според информацията, устройството е паднало от движещ се автомобил и автоматично е подало сигнал към службите. По-късно телефонът е бил открит по изпратените на 112 GPS координати и е върнат на..

публикувано на 14.08.25 в 11:10

Интензивен трафик на „Дунав мост“

Интензивен трафик в посока от Румъния към България се очаква днес и утре през „Дунав мост“ при Русе – Гюргево, съобщи областният управител на област Русе Драгомир Драганов. Причината е, че 15 август е почивен ден в северната ни съседка. Най-вероятно още от днес следобед ще се увеличи значително броят на преминаващите леки автомобили от Румъния..

публикувано на 14.08.25 в 10:49

Продължава ремонтът на Дунав мост

Асфалтира се затвореният за основен ремонт участък с дължина 320 метра на Дунав мост при Русе, в посока България. Положен е долен и износващ асфалтов пласт, хидроизолацията по пътната плоча в цялата отсечка. През следващата седмица ще стартира монтирането на реставрирания пешеходен парапет и стълбовете за осветление. Очаква се основният ремонт..

публикувано на 13.08.25 в 15:52

Фалшива информация за безплатни карти

Невярна информация за безплатни шестмесечни карти за обществения транспорт в Русе се разпространяват отново в социалните мрежи, информира БТА. Към настоящия момент няма промяна в условията за пътуване и в цените на превозните документи по линиите, обслужвани от “Общински транспорт Русе” ЕАД.  Билети и карти за пътуване се купуват само от шофьорите..

публикувано на 11.08.25 в 14:27

Опасност от воден режим за три села

Три русенски села - Брестовица, Босилковци и Пейчиново са застрашени да преминат на воден режим, ако не се предприемат спешни мерки. Това заяви областният управител на област Русе Драгомир Драганов. Причината е комбинация от продължителната суша и критично амортизираната водопроводна мрежа.  "Нашата област е една от малкото, където няма воден..

публикувано на 11.08.25 в 10:44

Откриха ловния сезон за пернат дивеч в Русенско

Откриха ловният сезон за пернат дивеч в Русенско, съобщиха от областната администрация.  Сезонът бе открит със събор на ловните дружини. Подобна мащабна инициатива, свързана с лова на пернат дивеч, се провежда за първи път от 35 години насам. Организатор е ловно-рибарското дружество „Филип Тотю“ с председател Десислав Маринов. Началото на събора бе..

публикувано на 09.08.25 в 17:13