Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Противоречивите истини и търсения за 3 март

| обновено на 03.03.25 в 09:07
4
146 години от Шипченската епопея
Снимка: Община Русе

Денят на Освобождението на България от османско иго 3 март е националният празник на България от 1991 г. На този ден е подписан предварителен мирен договор, останал в историята като Санстефански договор за прекратяването на Руско-турската война от 1877 – 1878 г., който ознаменува символично Освобождението на България. Договорът е подписан на 3 март (19 февруари по стар стил) през 1878 г. Празникът има противоречива съдба и не винаги е отбелязван като такъв в периода след създаването на Третата българска държава. Освобождението на България за пръв път се чества във Велико Търново на 19 февруари (3 март нов стил) 1879 г. Антим I, първият екзарх на Българската екзархия, тогава председател на Учредителното народно събрание, отслужва панихида в църквата „Св. Богородица" в присъствието на депутати и граждани. През 1880 г., 2 години след Освобождението, 3 март се чества в София като Ден на възшествието на престола на тогавашния руски император Александър II. Празнува се като Ден на Освобождението на България от османско иго от 1888 г. Празникът не се отбелязва по време на Първата световна война, в която България и Русия са в пряк сблъсък. Стига се до парадокс, при който на 3 март, но през 1918 г., Русия подписва капитулация пред Централните сили, включващи България и Османската империя. След войната БЗНС, комунистите и социалдемократите са против възстановяване на празника, като символ на имперските амбиции на ликвидираната от болшевиките Руска империя. След отстраняването на земеделците от власт с преврата от 1923 г. и потушаването на последвалите комунистически бунтове, празникът е възстановен през 1925 г. от Демократическия сговор. През годините на Втората световна война, когато България е съюзник с Третия райх, воюващ срещу СССР (1941-1944), самата тя не обявява война на Съветския съюз, а датата продължава да се отбелязва, макар и скромно.

След символичната Съветско-българска война през септември 1944 г., съпътствана от комунистически преврат, и последвана от 2-годишна съветска окупация, страната е обявена за Народна Република през 1946 година. Комунистическите власти започват преговори с Югославия за създаване на Балканска федерация с посредничеството на СССР. Празникът е обявен за остатък от великобългарския шовинизъм и руския империализъм и през 1951 г. е отменен. Следва продължителен период през който 3-ти март не се отбелязва като празник. При постепенното реабилитиране на българския национализъм от Тодор Живков, денят започва отново да се отбелязва (но не като официален празник) с решение на Политбюро на ЦК на БКП от 1978 г. по повод 100-годишнината на събитието.В хода на промените от 1989 година, на 27 януари 1990 г. с указ на тогавашния Държавен съвет на Народна република България, 3 март е обявен за национален празник, като това решение е утвърдено от последния тоталитарен парламент на 5 март 1990 г. Опозицията от СДС го приема за да отпадне дотогавашния национален празник свързан с комунистическия преврат от 9 септември 1944 г. Великото народното събрание през 1991 г., променя Кодекса на труда, като денят е потвърден за национален празник на новосъздадената Република България.[1] Идеята е инициирана от новореформираната БСП, която има мнозинство в парламента и държи за запазване на тесните връзки с Русия при разпада на СССР. Какво показва историческия преглед и защо до ден днешен националния ни празник предизвиква дебати в историческите среди и сред обществото.

На днешния ден се вдига националното знаме и се поставят венци на паметника на Незнайния воин в София, в памет на българите, загинали в борбата за освобождението на Отечеството. Вечерта на площада пред Народното събрание, до паметника на Царя Освободител – Александър II се провежда тържествена заря-проверка. Традиционни празненства има и на паметника на Шипка. Гражданите в цялата страна поставят венци и цветя на паметниците на загиналите за Освобождението на България. Това са главно войници от армията на Руската империя, в състава на която влизат казаци, руснаци, молдовци, украинци и финландци, както и многобройни доброволци и  българските опълченци. Такива са и падналите войници от армията на Княжество Румъния. Малко известен факт е, че в боевете на Шипка от 9-11 август 1877г. участва и един японски самурай, който доживява до Освобождението и след това в мемоарите си разказва за героизма на българското опълчение.

Чуйте интервюто на Радослав Генчев с проф. Петко Петков





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бабиндом за любимците

Лятната мобилизация на добросърдечни баби, дори такива повикани от километри, на съседи и приятели е в пълна сила в Шумен.  Собствениците на домашни любимци, които са избрали лятна почивка, но не предвиждат пътуване с тях, нямат много опции. Хотел за опашатковци в града няма, а изборът се свежда до близки и приятели. Важно е всичко да е планирано..

публикувано на 26.07.25 в 14:45
Александър Константинов и Мартин Бакърджиев (с черните фигури)

Шахът те учи да решаваш проблеми

10-годишният Мартин Бакърджиев е републикански шампион по шахмат. Младият варненец се бори за победа и в Международния турнир по ускорен шахмат и блиц в "Арена Шумен". „Още от малък ми хареса играта. Намерих нещо специално в нея. Първо играх с родителите ми, но после започнах с треньор. Четири години съм с Александър Константинов“, каза Мартин...

публикувано на 26.07.25 в 12:53

Празник на чушката и домата

Чушките и доматите, които освен за салати, са желани зеленчуци и за зимнина, са отколешна емблема на летния празник, който организират в шуменското село Мараш.  И сега стопаните са готови да покажат продукция „от стеблото до буркана“. Днес предстои 15-тото издание на Празника на чушката и домата. Правят го по- рано, докато жегата не е съсипала марашката..

публикувано на 26.07.25 в 09:54

Готови сме за дълги битки с пожарите

Трима огнеборци от Търговище бяха част от българския модул, който се притече на помощ за потушаване на екстремни пожари в Гърция.  Инспектор Боян Боянов и младши експертите Стоян Стоянов и Павел Стойков вече се завърнаха и действат на терен у нас. Битката с огъня не е изтощителна, особено когато можеш да разчиташ на колегата до теб, казват..

публикувано на 25.07.25 в 14:26

Дюлгерски курбан за 2000 души

Фестивалът за храни и напитки „Беленски вкуснотии“ ще се проведе в събота и неделя - 26 и 27 юли, в град Бяла. Програмата на събитието включва изложение на местни хранителни продукти и напитки, кулинарно състезание и музикална програма, а гост ще е Ути Бъчваров. Предвидено е състезание с участие на 10 отбора, всеки от по трима души, които ще се..

публикувано на 25.07.25 в 12:39

Няма паника в аптеките заради еврото

Ще бъдат ли готови аптеките с двойното  етикетиране от 8 август? Каква е готовността на аптечния софтуер за показване на цените в лева и евро? „Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лева и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:00

Селфи с книга

Екипът на Регионалната библиотека „Петър Стъпов“ в Търговище отправи предизвикателство към хората, които обичат книгите, да се снимат с книгата, която четат в момента и да изпратят фотоса в библиотеката. „Снимай се с книгата, която четеш в момента – на морето, в парка, в любимото си ъгълче или на най-неочакваното място. Ние търсим естествени,..

публикувано на 24.07.25 в 08:43