Фотоизложба на открито „Пътешествие в миналото на Разград“ e подредена в лудогорския град. „На шестте двустранни табла в откритото градско пространство до „Панчоолу мост“ представяме интересни събития и ред още любопитни факти от историята града през XIX, XX и XXI век. Те са от сферата на образованието, културата, спорта, туризма, медицината, социалната, любителска и обществена дейност.
Общото между тях е, че през настоящата 2025 година се навършват кръгли годишнини от тяхното случване, каза на днес директорът на музея Таня Тодорова.
През 2025 г. се навършват 165 години от изграждането на църквата „Свети Николай Чудотворец“, 140 години от откриването на разградското Окръжно училище, чиито приемник днес е ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“, 130 години от основаването на Началното училище „Отец Паисий“, 50 години от създаването на ПГХТБ „Мария Кюри“, 155 години от създаването на Женско дружество Майчина грижа“ за подпомагане на девическото образование в Разград и културната еманципация на жените, 140 години от създаването от жени на разградския клон на БЧК, 125 години от създаването на Гимнастическо дружество „Делиормански юнак“, 80 години от създаването на Дружество за физкултура туризъм и спорт „Лудогорец“, 80 години от началото на баскетбола в Разград, 155 години от създаването на първия културен институт в Разград - читалище „Развитие“, 120 години от основаването на театралната дружинка към читалище „Развитие“, 85 години от откриването на Музикалния дом; 65 години от построяването на сградата на Кино „Развитие“, 70 години от създаването на Детската музикална школа, 50 години от Първите литературните празници „Поетични хоризонти на българката“; 45 години от откриването на Музейната сбирка „Станка и Никола Икономови в едноименната къща музей, 205 години от рождението Никола Икономов и 190 години от рождението на Станка Николица Спасо-Еленова, 30 години от провеждането на Националния конкурс за млади пианисти „Димитър Ненов“, който от 2001 година става международен.
Пътешествието в миналото на Разград завършва с 80-годишнината на Общинско радио „Разград“ и експерименталното транслиране на първата частна радиостанция тук – Радио „Оберон“ през октомври 1995 година. Таня Тодорова специално отбеляза, че материалите и снимките за изложбата са от фонда на Регионалния исторически музей и Държавния архив в Разград.
С архивен снимков материал са се включили още редакцията на вестник Екип 7, Радио Разград, Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“, Даниела Куманова и Веселина Милушева. Концепцията за изложбата е дело на музея и архива, дизайнът е на Теодор Даскалов. Фотоизложбата ще остане на мястото си до края на тази година.
Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..
В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..
От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...
Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..