Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домът вече не е затвор

Нов шанс за хора с увреждания

Снимка: Община Исперих

До 15 май в Министерството на труда и социалната политика се приемат проектни предложения по Националната програма за достъпна жилищна среда. Програмата е насочена към адаптиране на жилищата на хора с двигателни проблеми и изграждане на рампи до тях, обяснява  арх. Мирослав Маринов.  

„Да кандидатстват с проекти по програмата могат хора с двигателни увреждания, които се придвижват с инвалидна количка или имат нужда от придружител. Изграждат се автоматизирани рампи до жилището или до асансьора на блока, ако има такъв. Право да кандидатстват имат хора със собствени жилища или родителите на деца с увреждания със собствен имот. Не се изграждат рампи на общински жилища или такива под наем", каза той. 

На всеки одобрен кандидат могат да бъдат отпуснати до 100 000 лева. С тези пари ще се изграждат рампи, подемни платформи и асансьори.

За 2024 година по Националната програма за достъпна жилищна среда е финансирано адаптирането на 54 жилища в цялата страна.

По темата Мина Денева разговаря с арх. Мирослав Маринов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

СТЕМ център за специални деца

Три СТЕМ кабинета – по математика и по природни науки – представиха днес педагозите и специалистите от Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Пред своите партньори от училища и детски градини те демонстрираха как използват новите технологии в работата си със специалните деца.  На демонстрациите присъстваха и представители на..

публикувано на 10.04.25 в 14:38

Да предадеш нататък

       Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират клуб и състезание по предприемачество. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София, специалност ,,Информатика“. Междувременно и двете работят в сферата на програмирането и дизайна. Миналата година те печелят състезание по предприемачество и..

публикувано на 10.04.25 в 08:43

Добротата е най-важна

Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен".  Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..

публикувано на 10.04.25 в 08:36

Какво не знаем за прилепите

Презентация на тема „Екологично проучване на прилепите в горски местообитания в Североизточна България“ ще представи днес уредникът от отдел „Природа“ на русенския музей Красимир Киров.  Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум. Чуйте интервюто на Петър Нейков с биолога и еколог Красимир Киров...

публикувано на 10.04.25 в 08:24

Децата и гората

По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към  ОДК..

публикувано на 09.04.25 в 13:38

Шарене на яйца с восък

Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца.    Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия  музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..

публикувано на 09.04.25 в 10:11

Цветът на гласа

С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®.   Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..

публикувано на 08.04.25 в 14:41