Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на отбраната в "Терем"

3
Снимка: БТА

Министърът на отбраната Атанас Запрянов посети днес военния завод "Терем-Хан Крум" в Търговище заради поредицата от протести на служителите на предприятието. 

И днес те излязоха на пътя София-Варна, като отново не блокираха движението, а се събраха във вътрешния кръг на кръговото кръстовище. 

Исканията на хората остават същите – изплащане на заплатите от януари и февруари, както и яснота какво ще е бъдещето на предприятието. 

В двора на военния завод продължават разговорите между работниците на "Терем-Хан Крум"-Търговище, управителя на предприятието Николай Караиванов, министъра на отбраната Атанас Запрянов и директора на "Терем Холдинг" Калин Димитров. 

"Военният завод в Търговище има бъдеще, но не в сегашния обем, в който функционира. Ще се наложи някои дейности да отпаднат, а други, които са необходими за отбраната, ще останат. Засега имам доверие в ръководството на холдинга", каза министърът на отбраната Атанас Запрянов.

"Ако анализите, които правим, налагат промени в ръководството на холдинга, в моите правомощия са промените в холдинга. Промените в ръководството на завода са в правомощията на борда на холдинга. Трябва да намерим решение колкото и хора да останат тук, да работят рентабилно, да бъдат добре платени и доволни", посочи министърът на отбраната.

"Няма достатъчно танкове, които да ремонтират служителите, а за да ремонтират друга техника, им трябват резервни части, с които в завода не разполагат. Сега и да им изпратим бронетанкова техника от армията, ако те нямат резервни части, няма даже да сключат договор. Проблемите тук са комплексни. Ние като армия не можем да натоварим капацитета на този завод, няма и външни поръчки. Предстоят преговори за още да се възложат от частни оръжейни търговски фирми. За да функционира дългосрочно заводът, трябва да бъде преструктурирана цялата дейност", подчерта министър Запрянов.

Протестите в завода ще продължат с изключение на събота и неделя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

БКС с нова мотометачна машина

Общинското предприятие БКС в Търговище вече разполага с нова мотометачна машина, съобщават от местната администрация.  Машината е закупена след проведена обществена поръчка и ще се използва за почистване на централната градска част и парковите пространства. Финансирането е осигурено чрез лизинг, който ще бъде изплащан в рамките на три години...

публикувано на 31.10.25 в 09:06

Въздушна спешна помощ с база край Търговище

Въздушната спешна помощ ще има база край Търговище, стана ясно на заседанието на Общинския съвет в Търговище.  Съветниците дадоха съгласие за изработване на Подробен устройствен план за изграждане на водопровод и електрозахранване към бъдещата оперативна база на системата за въздушна спешна помощ край село Буховци.  Проектът се реализира по..

публикувано на 30.10.25 в 14:42

Пореден пиян на пътя

44-годишен водач е задържан за шофиране след употреба на алкохол. Това съобщават от търговищката полиция. Проверката е извършена на 29 октомври около 15:30 ч. на ул. „Кирил и Методий“ в Опака. Мъжът бил зад волана на БМВ. Тестван е с дрегер, който отчел 2,57 промила.  Мъжът е задържан в Районното управление в Попово  По случая е започнато бързо..

публикувано на 30.10.25 в 09:51

Живот офлайн

Ученици от Първо средно училище „Св. Седмочисленици“ в Търговище се включват в инициативата „Живот офлайн“, съобщиха от учебното заведение.  Децата са част от двудневен семинар за разработване на практическо ръководство за намаляване на онлайн зависимостта и за по-здравословно ползване на интернет.  Инициативата „Живот офлайн“ се осъществява с..

публикувано на 24.10.25 в 10:04

Мъж в ареста за нарковейпове

38-годишен мъж е задържан за притежание на наркотични вещества. Това съобщават от търговищката полиция. Проверката е извършена на 22 октомври около 17:30 ч. на ул. „Палаузов“ в Търговище. Установено, че мъжът държи у себе си две електронни устройства тип „вейп“, съдържащи течност. При направен полеви наркотест течността реагира на наркотичното вещество..

публикувано на 23.10.25 в 11:49

Разкопаването на улици под контрол

По-строг контрол и правила при разкопаването на улични настилки, тротоари и зелени площи предвижда проект на нова общинска наредба в Търговище. Тя е публикувана за обществено обсъждане в сайта на общинската администрация.  Според предложенията, до края на всеки октомври дружествата ще трябва да подават заявления за предстоящите разкопавания и..

публикувано на 23.10.25 в 08:57

Обновяват квартали в Търговище

Два нови проекта за благоустрояване на квартали в Търговище са одобрени по програма „Развитие на регионите“, съобщават от общината. Първото проектно предложение е на стойност 1,53 млн. лв. и предвижда ремонт на квартала между улиците „Бистрица“, „Хан Крум“ и „Първи май“. Втората зона обхваща пространството между ул. „Трапезица“ № 30 и 32, ул...

публикувано на 21.10.25 в 08:15