Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес.
От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година обединението, което работи по обекта, не се справя добре с подмяната на канализацията, по преценка на община Шумен. Това означава, че освен нерешения проблем с ВиК, сега жителите на „Ален мак“ трябва и да се придвижват по улица, повече приличаща на лунен пейзаж. Неслучайно те с насмешка я наричат „Кален Мак“.
Патовата ситуация става пълна, когато през ноември миналата година, е изяснено, че не може да започне и асфалтирането по отсечка от „Ален мак“ преди Районният съд да определи вещо лице, което да направи подмяна на подменената канализация. Най-големият проблем по неасфалтираната част от улицата е шахта, дълбока 4 метра, която бива всекидневно премествана от камиона за събиране на отпадъци. На жителите им се налага всеки път да я наместват, за да няма инциденти.
Новопоставените плочки по тротоарите вече се чупят и накланят. По „Ален мак“ отказват да минават таксита и всъщност след февруарския сняг са се отворили още повече и още по-дълбоки ями.
Радио Шумен потърси позицията на Община Шумен по въпроса с ул. „Ален мак“. Според инж. Митко Пенев, главен експерт от отдел "Пътна Инфраструктура" в администрацията, е възможно до края на месец април да бъде положен асфалт по улицата. А жителите ще очакват развръзка по казуса.
Тодор Иванов се срещна с жители на улицата.
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..
Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..
Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..
Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..
Денят на дарителите е на изключителна почит в Шумен. Точно оттук започва традицията в България 6 декември да се отбелязва като Ден на дарителя. Традицията се свързва с името на големия благодетел и дарител Нанчо Попович, който завещава 20 000 златни австрийски наполеона за построяване на Девическото училище в родния си град и за стипендии на..
Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще се проведат в Разград на 27 май в Диагностично-консултативния център 1 (ДКЦ) в града. Инициативата е на Фондация „Мечта за дете“ съвместно с водеща столична университетска болница. Прегледите ще извършва началникът на отделението по асистирана репродукция шуменката д-р Мефтуне Шефкетова. На..