Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бронз и сребро за шуменски информатици

Шуменци се представиха силно в Международния турнир по информатика за напреднали „Джон Атанасов“ (IATI), който се проведе в Шумен. В старшата възрастова група Даниел Койнов е със сребърен медал, с броз са Симона Христова, Нермин Идирис и Серкан Рашид. В младшата възрастова група  възпитаниците на школа АиБ Симона Иванова, Тихомир Иванов, Антонио Рачев, Богдан Върбанов, Борис Бобев и Димитър Александров са с бронзови медали.

XVI издание на турнира се проведе под патронажа на президента на България Румен Радев, който изпрати поздравителен адрес до участниците и организаторите на състезанието. Тази година в надпреварата присъствено се включиха 164-ма състезатели от Босна и Херцеговина, България, Грузия, Сърбия и Румъния, а участниците от Русия се състезаваха онлайн под неутрален флаг. Голяма част от тях спечелиха и златните медали на турнира.

Успоредно с Международния турнир, в Шумен се проведе и Националното състезание по информатика. Награждаването на победителите е днес (13.04.) от 9:00 ч. в шуменската математическа гимназия.


По публикацията работи: Росица Арабаджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево с умерени температури

Днес до обяд главно по Черноморието ще бъде предимно слънчево. Около и след обяд облачността от запад ще се увеличи и главно във вътрешността се очакват краткотрайни валежи, не са изключени и градушки. Ще духа до умерен североизточен вятър, по крайбрежието ще се обърне от източна четвърт. Максимални температури между 27° и 32°, за Шумен около..

публикувано на 31.07.25 в 07:10

Без ток днес

Разград Няма прекъсвания за тази област Русе Днес от 9:00 ч. до 16:30 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Иваново, СТП Т 2 Иваново, кл. Б и улици: "Сергей Романов", "Вълчо Бобилов", "Михаил Ботев". Силистра От 8:30 ч. до 16:30 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Зебил – част от..

публикувано на 31.07.25 в 07:02

Засилен контрол върху цените

Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 до 8 август 2026 година. Промените в Закона за въвеждане на еврото бяха приети окончателно на второ четене. Ще има гратисен период за бизнеса от два месеца - до 8 октомври, до когато трябва да въведат двойното етикетиране и касовите бележки с цени в лева и евро...

публикувано на 30.07.25 в 14:16

Без жеги в сряда

Днес ще има променлива облачност с повече слънчеви часове до обяд. Главно в Североизточна България на места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който по Черноморието постепенно ще се обърне от север-североизток.  Максималните температури във вътрешността още се ще се понижат и ще са между 27° и 32°, в..

публикувано на 30.07.25 в 07:50

Места без ток в сряда

Разград Няма прекъсвания за тази област Русе На  30.07.2025 г., от 16:00 ч. до 16:30 ч. , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия по искане на ЕСО, са възможни смущения в района на с. Обретеник, ТП 3, БКТП "Солей"; с. Е. Йосиф, ТП 1, 2, 3, 4, 5, ТП "Кравефема", БКТП "Саламандър", ТП "ТКЗС"; с. Г. Абланово,..

публикувано на 30.07.25 в 07:00
Десислава Иванчева

Десислава Иванчева е помилвана

Десислава Иванчева е помилвана от вицепрезидента Илияна Йотова и излиза от затвора в Сливен. Това потвърди бившата заместничка на Десислава Иванчева Биляна Петрова, която  бе осъдена заедно с Иванчева и пусната предсрочно поради тежко здравословно състояние. До това развитие се стига, след като съдилищата отказаха условно..

публикувано на 29.07.25 в 14:31

Държавна помощ при пожар

Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева от Главна дирекция "Социално подпомагане".   Т ози вид помощ е еднократна и се изплаща веднъж в годината. За целта хората трябва да подадат заявление-декларация в Дирекция "Социално подпомагане". Ако обаче през годината е ползвано..

публикувано на 29.07.25 в 10:09