Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без фатални трудови злополуки

Снимка: Радио Шумен

През изминалата година в област Шумен няма регистрирани трудови злополуки с фатален изход. Това отчете директорът на териториалното поделение на НОИ Севджан Акиф на днешната среща в областната администрация между работодателски организации, представители на бизнеса и държавни институции. 

Поводът за събирането е Световният ден за безопасност на труда (по инициатива на ООН) се чества всяка година на 28 април. 

Изкуственият интелект и дигитализацията в работата са във фокуса на Световния ден за безопасност и здраве при работа, отбеляза директорът на Инспекцията по труда в Шумен Пламен Събев. В доклада като ново явление се откроява понятието „технострес“. Той се появява като следствие от непрекъснатите технологични промени и затрудненото адаптиране към тях, което понякога изисква по-дълъг и бърз процес на работа.

От гледна точка на здравето и безопасността на работното място от Международната организация на труда посочват, че технологиите за цифров мониторинг позволяват непрекъснато проследяване на опасностите на работното място, изпращане на незабавни сигнали и своевременно прилагане на превантивни и контролни мерки. Те се използват все повече във високорискови сектори като минно дело, строителство, селско стопанство, текстил и химикали, където физически натоварващата работа и опасните условия увеличават рисковете от злополуки, каза още Събев.

В края на 2024 г. Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" стартира проект за реализиране на контролната дейност на пазара на труда. Той се финансира по Програмата „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс. В рамките на проекта се предвижда закупуване на дронове, които ще подпомогнат инспекторите по труда при извършване на проверки на труднодостъпни места, допълни директорът на Инспекцията по труда в Шумен.

По същия проект ще бъдат осигурени и професионални таблети за заснемане на проверките на работните места. При нарушения, свързани с непосредствена опасност за живота и/или здравето на работещите, заснетият материал ще бъде изпращан веднага на ръководителите на проверяваното предприятие и на органите по безопасност и здраве при работа.

По традиция членовете на Областния съвет по условия на труд поднесоха венци и цветя пред Паметната плоча на загиналите и пострадали при трудови злополуки на улица „Калоян“ 1 в Шумен.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи срещу наркотиците

Международният ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества беше отбелязан с инициативи на три възлови точки в Шумен. Специалисти от Превантивно-информационния център предоставиха на желаещите да тестват симулационни очила за висока концентрация на алкохол и наркотици в кръвта. Очилата представят ефекта на дезориентация,..

публикувано на 26.06.25 в 15:24

Без следа от черния леопард

Въведените ограничителни мерки в района на Природен парк „Шуменско плато“ остават в сила. Това реши на свое заседание временният кризисен щаб.  Заместник областният управител Диян Димитров и институциите, ангажирани с действия за издирване на хищника, обсъдиха допълнителни мерки за работа.  Директорът на Национален парк "Централен Балкан“ Георги..

публикувано на 26.06.25 в 14:37

Ало измамници в атака

За опити за измами по телефона сигнализират жители на село Памукчии и Нови пазар.  Схемата този път е следната: на стационарен телефон звъни непознат, който се представя за търговец на продукти за болни стави. Рекламира ги, а след това разпитва възрастните хора дали имат нужда от такива медикаменти. Казват им, че лекарствата са много скъпи, но..

публикувано на 26.06.25 в 14:24
Община Шумен

Гласуваха годишен абонамент за паркиране

Собственици или наематели в разширената платена зона за паркиране в Шумен ще могат да си купуват годишен абонамент, за да спират пред дома си. С 24 гласа “за”, 5 “против” и 5 “въздържал се” това решиха общинските съветници преди минути. Таксата за първи автомобил е 90 лева, а за втори - 180 лева. Почти целият център на Шумен става синя зона..

публикувано на 26.06.25 в 13:28

Синя зона в почти целия център на Шумен

Ново предложение за още по-голямо разширение на зоната за платено паркиране в Шумен бе прието на заседанието на Общинския съвет преди минути. "За" гласуваха 23 съветници, 4 са "против" и 9 се въздържаха.  Предложението е направено вчера от общинския съветник Данаил Данчев от "Левицата". Не е правено обществено обсъждане по темата със синята зона...

публикувано на 26.06.25 в 12:13

Закани за убийство

Задържаха домашен насилник, съобщават от шуменската полиция. Малко след 01:10 часа на 26 юни в дежурната част на РУ - Нови пазар е приет сигнал от 43-годишна жена за семеен скандал. Жената от село Памукчии потърсила съдействие от полицейските служители. На място е изпратен екип.   Изяснено било, че мъжът, с когото живее на семейни начала, 41-годишен,..

публикувано на 26.06.25 в 11:16

Пожар изпепели бали люцерна

3000 бали люцерна и 800 кв. м покривна конструкция на сграда изгоряха при пожар в село Тодор Икономово. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът за пожар в стопанска сграда в селото е получен около 02:45 часа на 23 юни. На място екипите са заварили силно развит пожар в постройка и фураж. Пламъците са погасени с помощта на 25 тона вода от..

публикувано на 26.06.25 в 11:11