Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катинари за още 2 училища

Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар. Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения.


Съветниците вече гласуваха предложението на общинска сесия, сега се чака последната дума на министър Красимир Вълчев.

Според директорката на училището в село Мировци Нургюл Тодорова, ако училището затвори врати и селото ще обезлюдее, защото семействата ще се изселят. „Най-доброто място за живеене е там, където има училище и детска градина, а сега това е единственото, което си има селото“, обяснява тя.


И казва, че повече български училища не трябва да бъдат закривани. Готова е да спори кое точно е мерилото за качествено образование.

Признава, че заради намалелия брой ученици бюджетът им е оскъден и нямат почти никакви средства за ремонти. Неизвестни вече посягат на школската ограда от дялан камък, бъдещето е отчайващо...

Наскоро санирана училищна сграда, на два етажа, с отделен физкултурен салон пък, може да се окаже ненужна в село Памукчии. Планове за бъдещето обаче са трудни с останали 19 ученици, разсъждава директорката Димка Колева.

Чуйте репортажа на Цветелина Георгиева за двете училища под угроза.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Помощни средства за хора с увреждания

Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...

публикувано на 30.04.25 в 13:41

За равен брой

В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков.  Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..

публикувано на 29.04.25 в 16:20
Проф. Добромир Добрев

Тръмп срещу света

Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..

публикувано на 29.04.25 в 11:57

Красивият свят на един учител

Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии.  За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..

публикувано на 29.04.25 в 09:41

Още 30 хиляди евро до усмивката на Дария 

Дария е само на 13.  Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх.  Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот.  Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край.  Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...

публикувано на 28.04.25 в 15:01

Млади майстори на думите

Компютрите, таблетите, умните дъски, а скоро и изкуственият интелект са на път да се загнездят трайно в класните стаи. Покрай тези технологии сякаш писането на ръка за по-малките деца, особено красивото писане, остана на заден план.  За щастие, има инициативи, които поддържат жива традицията на краснописа.  Днес в Аулата на Шуменския..

публикувано на 28.04.25 в 14:37

Между България, Украйна и Сирия

Д-р Оксана Аламо напуска родната Украйна и село Тарутино в Одеска област, за да се върне при корените на предците си в България.  Завършва медицина във Варна, специализира акушерство и гинекология, но сега е лекар в Отделението по трансфузионна хематология към шуменската болница.  В морската ни столица се среща със своя съпруг и баща на трите ѝ деца..

публикувано на 28.04.25 в 09:47