Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шоу с дронове за Деня на Шумен

Със светлинно шоу с дронове и концерт на Националния фолклорен ансамбъл „Българе“ от 19:30 часа пред сградата на общината ще бъде отпразнуван Денят на Шумен – 11 май. Сто летящи дрона ще изрисуват в нощното небе сцени от историята на града, каза зам.-кметът Виктория Ковчазова.


Честването на Деня на Шумен ще започне с празнична литургия от 8:30 часа в храма „Свети три светители“. От божия дом до пл. „Кристал“ ще тръгне литийно шествие, което ще стигне до сградата на общината. Там ще бъде отслужен молебен за здраве. Отличничката Жанет Радева от ППМГ „Нанчо Попович“ ще издигне българското знаме. До флага на Европейския съюз ще застане Огнян Ганчев, спортист с трансплантирано сърце, носител на много международни награди. Певецът Асен Масларски ще издигне знамето на Шумен.

„Тази година песента „Оттука започва България“, превърнала се в химн Шумен, става на четвърт век и изпълнителят ѝ ще гостува в нашия град точно по повод Деня на Шумен“, каза Ковчазова.

Асен Масларски ще участва и във вечерните събития пак пред сградата на общината преди концерта на ансамбъл „Българе“. Той ще се включи в общото изпълнение на химна на Шумен.

„Първият куплет ще бъде изпълнен от Асен Масларски и от Славея Иванова, а останалите куплети и припевът ще бъдат изпети от сборна формация. Тя включва всички наши хорове и певчески колективи на територията на община Шумен, както и присъстващите граждани и гости на Деня на Шумен. Ние имаме ангажимент да разпечатаме и раздадем флаери с текста, за да можем всички масово да запеем“, добави зам.-кметът по култура.


От 11:30 часа на 11 май  ще започне тържествената сесия на Общинския съвет. Тогава ще бъдат раздадени годишните награди за култура. По същото време пред сградата на общината ще започне турнир по уличен баскетбол. Срещите ще се играят на четири полета.

„Възрастовите групи, които ще обхванем, ще бъдат четири. Четвърти – пети, шести – седми, осми – девети и големите единайсети – дванадесети клас. Баскетболният клуб пое ангажиментът да осигури съдии. Най-вероятно те ще бъдат големите баскетболисти, които са запознати много добре с правилника. Така че това ще се превърне в един празник на баскетбола“, обясни Даниел Даулов, ст. експерт по младежки дейности и спорт в администрацията.

Нови моменти ще бъдат въведени в честването на Деня на Шумен. „Огънят на знанието" ще бъде запален в 18:30 часа пред сградата на община Шумен. Той ще тръгне реално от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Този огън на знанието е обвързан и с културния дух, и с културните традиции на нашия град“, обясни Ковчазова.

Предвидени са пет поста по трасето от Корпус 1 до сградата на общината, от които факлата ще преминава в ръцете на различни хора. С Огъня на знанието ще бъде запален и този пред ДКТ „Васил Друмев“. Така ще бъдат открити и Друмевите театрални празници.

Ден преди Празника на Шумен администрацията организира още един голям концерт. Шуменката Славея Иванова, победителка в конкурса „Гласът на България“ и Deep Zone Project ще излязат на открита сцена в пространството между Община Шумен и Регионалната библиотека. Събитието е от 19:30 часа. Преди това ще бъдат наградени победителите в детския конкурс за рисунки, проза и фотография „Моят Шумен“.


„Искам да призова всички граждани и гости на Шумен, всички родители, всички малки деца и ученици да присъстват на този ден. Нека заедно да преживеем тази емоция и всички да участваме в тази изключително наситена и богата програма, като за всички събития входът е свободен“, добави Виктория Ковчазова.

По публикацията работи: Стоян Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Загасиха пожара в шуменския кв. "Тракия"

Погасен е пожарът в сухи треви, който пламна днес в следобедните часове в квартал "Тракия" в Шумен, съобщиха от полицията в областния град. Възстановено е и електричеството.  С огъня са се справили 8 противопажарни екипа. Тепърва ще се изясняват материалните щети.

публикувано на 11.08.25 в 16:58

Пожар в Тракийския квартал в Шумен спря тока

Пожар в сухи треви на голяма площ бушува в района на бившия завод ЗИЕНО в Шумен, съобщи репортер на Радио Шумен. На място са три противопожарни екипа, като се очаква подкрепление от екипи от Велики Преслав и Нови пазар.  Заради силният вятър, огънят се разпространява бързо. Пламъците са в близост до електрическа подстанция и заради безопасност токът..

публикувано на 11.08.25 в 14:49
Снимката е илюстративна

Потребителската кошница поскъпна с един лев

Потребителската кошница е поскъпнала с 1 лев през изминалата седмица, отчетоха от Комисията по стоковите борси и тържищата. Това се дължи на промяната на цената на плодовете и зеленчуците и не е обвързано с приемането на еврото, твърдят от комисията.  Намаляла е цената на дините, прасковите и морковите. Поскъпват обаче краставиците, доматите и лимоните...

публикувано на 11.08.25 в 13:20

Един загинал след земтресението в Турция

Един човек загина, а други 29 бяха ранени при земетресението с магнитуд 6,1 по скалата на Рихтер в западна Турция, съобщи турският вътрешен министър Али Йерликая .  Загиналият е възрастен мъж, изваден от спасителите от руините на здание в близост  до епицентъра. Спасени са няколко души, които са настанени в болница, но опасност за живота им няма...

публикувано на 11.08.25 в 09:33

Изпълнители от Шумеско с тричасова програма на фолклорен събор

Общо 29 изпълнения - песни, обичаи и танци от общините Шумен, Велики Преслав, Смядово, Каспичан, Нови пазар и  Никола Козлево ще бъдат представени днес /9 август/ от 15:30 часа на сцената на XIII Национален събор на народното творчество в Копривщица.  ,,Тричасова е програмата на област Шумен. Участниците ни ще се представят на трета сцена в..

публикувано на 09.08.25 в 11:44

Рехабилитация и поредно прохождане за Божидара

Рехабилитация и поредно прохождане  – това предстои за малката Божидара от Шумен. Момичето минава през редица скъпоструващи операции за удължаване на костта на крака ѝ. Детето се ражда с вродена аномалия на единия крак, който е по-къс от другия. При растежа разликата става 7,5 см. Така на родителите се налага да търсят средства за операциите и..

публикувано на 09.08.25 в 09:36

Започва трандиционният „Събор на хърцоите“

С ритуална първа копка ще започне изграждането на нов храм в село Кацелово, община Две могили. Новият храм ще носи името на Св. Великомъченик Прокопий, покровител на пчелите. Официален гост на церемонията ще бъде областният управител на област Русе Драгомир Драганов.  Параклисът ще се намира в частен имот, но ще бъде достъпен за всички миряни по..

публикувано на 09.08.25 в 08:28