След поредица от протестни действия заплатите на работещите в държавните психиатрични болници бяха увеличени с 50 процента. Подобрена е и материалната база в болницата в Царев брод. Има обещания за законодателни промени за преминаване на работещите в психиатриите към втора категория труд.
„Най-трудно и бавно обаче се решават кадровите проблеми“. Това заяви директорът на Държавната психиатрична болница в Царев брод д-р Милчо Ванчиков. „Идеята, по която работя, е Държавната болница в Царев брод отново да стане база са специализанти от Медицинския университет във Варна“, коментира той.
Труден за решаване остава и въпросът с промяната на негативните нагласи в обществото към душевно болните хора, посочи още д-р Ванчиков.
За разлика от други селища в страната, където хората недоволстват и се притесняват от разкриване на центрове за психично здраве, в Царев брод са свикнали с пациентите на болницата. Лечебното заведение осигурява и работни места за хората от селото. Отношенията между пациентите и жителите на Царев брод са спокойни и толерантни, каза още д-р Ванчиков.
Чуйте интервю на Мина Денева с д-р Милчо Ванчиков.

Владимир Николов е едно от най-ярките имена в историята на българския волейбол. Капитан на националния отбор, шампион на България и Франция, носител на медали от Шампионската лига – неговият път е белязан от дисциплина, лишения и огромна отдаденост на спорта. От момчето, което жертва нормалното си детство заради тренировките, до лидера, който..
Актьори и публика играха заедно в спектакъл днес в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Актьорите бяха 70 деца от две детски градини - ,,Дружба“ от Шумен и ,,Мир“ от Дулово. Заедно със своите учители и студенти от специалност ,,Предучилищна педагогика“ в университета те сътвориха третото издание на спектакъла ,,Музикални..
Достъпът до здравни услуги в малките населени места остава сериозно предизвикателство. В много села липсват аптеки, здравни служби и лекари, а възрастните хора са принудени да пътуват километри за медицинска помощ. В разградското село Ясеновец след близо 8 години отново отвори врати аптека в резултат от дългогодишни усилия. Следващата цел е..
Регионалният център за съдебна медиация в Русе вече започна работа. Той е сред първите страната, в които има стартирали процедури, каза за Радио Шумен неговият координатор Дарина Илиева. Първите два казуса, по които медиаторите ще работят, са спор за родителски права и отмяна на решение на етажна собственост. Иначе, предметният обхват на..
75 деца в неравностйно положение от Кубрат ще получат подаръци за коледните и новогодишните празници, благодарение на кампанията „Снежинка“. Тя се организира вече десет години от Мерлин Мехмедова.Освен това, успоредно с кампанията се провеждат и каузите „Торбичка с лакомства за деца в неравностойно положение за Коледа“ и „Кутия топлина“, насочена..
Трудовата кариера логично завършва с пенсиониране, но често този процес не е безпроблемен, ако през годините през повечето време сме работили на граждански договори. Неприятната изненада е, че трудно може да разчитаме на този вид договори за пенсиониране, обяснява областн ият координатор на Р егионалния съвет на КНСБ в Шумен Радостин Павлов...
Статия за скрито в планината старо гробище с причудливи каменни паметници край село Габаре провокира научния интерес на д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към Българската академия на науките (БАН). От местните д-р Гацин получава насоки къде да открие мястото и организира..