Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

95 улици стават еднопосочни?

Комисията по ТРСУ подкрепи Генералния план за движение в Шумен

Безмълвни останаха членовете на комисията по териториално развитие след виртуалното представяне на финалната версия на Генералния план за движение в Шумен. Документът, който струва 105 600 лева, трябва да даде насоки за развитието на автомобилния, тежкотоварния, пешеходния и велосипедния трафик в града в следващите 5 години. Предвидени са разширяване на синята зона в централната част, въвеждане на еднопосочно движение по 95 улици или части от тях, както и премахването на 21 пешеходни пътеки.

„Несериозно е някой, който не е от Шумен и не живее в града, да предлага толкова сериозни промени. Единственото, което ме утешава е, че това е пожелателен план“, каза съветникът Ивайло Обретенов.

По време на заседанието на комисията присъстваха граждани и представители на бизнеса. Те превърнаха виртуалната среща с проектантите от столицата в импровизирано обществено обсъждане на Генералния план. Недоволните шуменци сочеха конкретни нелогични решения и грешки в плана. Да се запази възможността за престой и паркиране по бул. „Симеон Велики“ срещу кооперативния пазар. За това настоя Иван Иванов, управител на заведение в района.

Проектантите отрекоха възможността да се позволи паркирането в тази отсечка, защото булевардът е трети клас улична мрежа. А при тях са забранени както престоят, така и паркирането.

„Това, което беше обещано на хората и бизнеса в предходни наши срещи, ще остане. Има ли сега някаква промяна? Нали можете да паркирате?“, репликира зам.-кметът Николай Колев.

За запазване на паркоместата се обяви и съветникът инж. Иван Йонков. „Нямаме право да блокираме хората. Много лесно е да се извинявате с класовете на улиците. Там има достатъчно място, за да остане възможността за паркиране, а трябва и да се мисли в насока покриване на реката и осигуряването на още две допълнителни платна“, каза той.

Шумни критики бяха отправени и към схемата за тежкотоварния трафик. А констатацията в плана, че Шумен разполага с добре развита автобусна схема, беше посрещната със смях.

По време на разработването на Генералния план към софийските проектанти са препратени 150 становища. Организирани са и 8 работни срещи след последното публично представяне на предходната версия на документа.

Въпреки критичната дискусия, представителите на комисията по териториално развитие подкрепиха Генералния план с 5 гласа „за“, а двама съветници се въздържаха.

При одобрение на плана по време на заседанието на Общинския съвет следващия четвъртък предложените промени ще се въвеждат поетапно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар пламна на Шуменското плато

Пожар гори в местността „Мечката“ на Шуменското плато. Първият сигнал е подаден на спешния телефон в 19:30 часа. Полицейски екипи ограничават достъпа към паметник “Създатели на българката държава” по шосейния път заради лумналия огън.  На място са екипи на противопожарните служби в Шумен, Нови пазар и Велики Преслав. Това съобщават от Областната..

публикувано на 07.08.25 в 21:05

Върнаха лъвската глава на "Кьошковете"

Поставят лъвската глава на чешмата в местността „Лъвчето“ в шуменския парк „Кьошковете“. Релефът е дело на скулптора Калоян Тодоров, който се включи в доброволческата кампания на Телевизия Шумен. „Не сме се водили по някакъв модел. Не успяхме да разберем как точно е изглеждал оригиналът. Намерихме само някаква лоша снимка, на която почти нищо..

публикувано на 07.08.25 в 14:04

Засилен контрол на пътя

Продължава засиленият контрол на водачи за спазване на ограниченията на скоростните режими. През първите три дни от началото на специализираната полицейска операция, на територията на РУ - Нови пазар са установени 369 нарушения.  Екип на сектор „Пътна полиция“  следи по натоварените пътни артерии и в централната част на Шумен за недопускане на..

публикувано на 07.08.25 в 13:20

Шумен изпрати военни на мисия в Косово

Военен контингент на българската армия заминава на мироопазваща мисия в Косово. Днес пред община Шумен 97 военнослужещи бяха изпратени от генерал-лейтенант Михаил Попов – заместник-началник на отбраната, флотилен адмирал Галин Манев – заместник-командир на Съвместното командване на силите, бригаден генерал Пламен Йорданов - заместник-командир на..

публикувано на 07.08.25 в 13:05

Пожарната с апел

В следващите близо две седмици на август отново навлизаме в период с изключително висок индекс на пожарна опасност.  От Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Шумен отправят апел за стриктно спазване на правилата за пожарна безопасност, напомнят за забраната за палене на открит огън в свободна дворна площ..

публикувано на 07.08.25 в 12:14

Мотоциклетист в болница

Мотоциклетист е настанен в болница след пътен инцидент. Това съобщават от търговищката полиция. Катастрофата е станала на 6 август около 18:00 часа на пътя преди разклона за поповското село Глогинка.  30-годишен мъж бил зад волана на влекач с прикачено полуремарке. Предприел изпреварване на мотопед „Симсон“, управляван от 75-годишен водач. По..

публикувано на 07.08.25 в 12:05

Обновиха спирките в Шумен

Обновяването и ремонта на автобусните спирки в Шумен приключи. Това съобщава във Фейсбук профила си кметът на общината Христо Христов.  През юли са измити и почистени 42 спирки на градския транспорт, 18 съоръжения са със сменени стъклени елементи.  "Дори след извършените ремонти има вандалски прояви, като са повредени новоремонтирани спирки. Докато..

публикувано на 07.08.25 в 11:30