Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По пътя на четата

40-ия юбилеен поход „По пътя на четата на Таньо войвода” посреща Разград на 31 май. 

Юбилейното събитие се организира от Културно-просветно дружество „Родно Лудогорие” със съдействието на Министерството на образованието и науката, Министерство на отбраната, общините и музеите, през които походът преминава – Силистра, Тутракан, Исперих, Разград и Попово.

Четата на Таньо войвода преминава от Румъния в България при тутраканското село Пожарево почти едновременно с Ботевата чета през 1876 г. След тежки сражения е разбита и войводата е убит при Керчан баир край  поповското село Априлово.

На 29 май 450 ученици тръгват по пътя на четата на Таньо войвода, преминавайки през 28 населени места. В община Разград ще преминат през Побит камък, Топчии и Разград. В 17,00 ч. на 31 май, събота, ще бъдат пред паметника на Христо Ботев в Градския парк в областния град, в 17,30 ч. е прегледът на маршовата и строева песен на площад „Възраждане”.

Още подробности за похода може да видите на сайта на Културно-просветно дружество „Родно Лудогорие”.


По публикацията работи: Стефка Савова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверки на такситата в Разград

Два шофьора на таксита  от Разград са превозвали  пътници   без да включват касовите си апарати. Това отчитат от  сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, Областен отдел „Автомобилна администрация“ и РУ-Разград след спецакция. Проверките на таксиметрови автомобили са извършени на територията на ОДМВР-Разград от началото на..

публикувано на 14.08.25 в 11:35

Военното окръжие в Разград: От Опълчението до днес

Военното окръжие - Разград отбеляза 147 години от създаването си. Институцията е сред първите подобни в страната, създадена е непосредствено след края на Руско-турската освободителна война. Архиерейският наместник отец Георги отслужи водосвет и освети едно от местата, в които младите хора ще се срещат със славната история – зала..

публикувано на 13.08.25 в 15:10

4-ма ранени при катастрофа

Сигналът за пътно-транспортното произшествие по пътя Завет – Брестовене е получен около 14.20 часа вчра, съобщават от разградската полиция.  55-годишен водач на джип „Нисан Терано“ от силистренското село Старо село, движейки се в посока Завет, губи контрол над автомобила и се преобръща извън пътното платно.   В автомобила се возели..

публикувано на 13.08.25 в 11:35
Български младежки червен кръст

Галерия на хуманността в Разград

На виртуална разходка из света на хуманността канят доброволците от Българския младежки червен кръст в Разград, съобщава БТА. С инициативата, посветена на първия и основополагащ принцип – хуманност, се поставя началото на регионалната кампания „Панаир на принципите“, съобщават от червенокръстката организация.  Кампанията се организира по повод..

публикувано на 11.08.25 в 09:24

Възрастна жена пострада на пътя

77-годишна жена от Разград е блъсната до бариерата на Кооперативния пазар в Разград. Това съобщават от местната полиция. При маневра товарен автомобил "Ситроен Джъмпер", управляван от 58-годишен мъж, ударил преминаващата пешеходка. Пострадалата е транспортирана и прегледана в МБАЛ - Разград, където е установено, че има фрактура на китката на..

публикувано на 08.08.25 в 13:59

Среднощна гонка с полицията

Водач на електрически мотопед опита да избяга от полицейска проверка в село Лъвино миналата нощ. Това съобщават от разградската полиция. Около 1.50 часа на 6 август полицаи подават звуков и светлинен сигнал за спиране към двуколесното превозно средство без регистрационна табела. Водачът ускорил в посока към изхода на селото, изоставил мотопеда и..

публикувано на 08.08.25 в 11:25

Автомобил удари дете

Автомобил удари 7-годишно дете, излязло внезапно от спрян на пътя микробус. Това съобщават от разградската полиция. Инцидентът е станал около 12:20 часа на 7 август в Кубрат. Момчето пътувало в буса с 51-годишния си дядо. Мъжът спрял превозното средство пред дома си и тръгнал да отвори вратата към двора. Момчето слязло внезапно от другата страна..

публикувано на 08.08.25 в 10:52