Православните християни в България отбелязват днес един от големите си празници – Свети Дух. Празникът е подвижен, чества се 51 дни след Великден, в деня след празника Петдесетница и винаги е в понеделник, съобщи БНТ.
На този свят ден Българската православна църква почита едно от трите лица на Светата Троица. Светият Дух е източник на благодат, мъдрост, сила и вдъхновение за всички вярващи.
Във всички православни храмове в страната се отслужва Божествена света литургия по случай празника. Много градове и села отбелязват по особено тържествен начин днешния ден.
Според църковното учение, Светият Дух дарява на човека духовни дарове и плодове, украсява го с добродетели и го прави способен да твори добро. В християнската традиция Светият Дух се изобразява като гълъб – символ на чистотата и божествената благодат.
Президентът Румен Радев удостои с почетни плакети състезателите от мъжкия национален отбор на България по волейбол, треньорския щаб и Българската федерация по волейбол. Събитието се проведе в сряда в Гербовата зала на „Дондуков“ 2. Награждаването е по повод спечелените сребърни медали и силното представяне на българския отбор на Световното..
Манастирът „Покров Богородичен“ в силистренското село Айдемир отбелязва храмовия си празник. Сутринта ще има тържествената света литургия, а след богослужението ще бъде осветена и празничната трапеза. М анастирът е построен през 1996 г, а в храма към него се съхраняват мощите на св. Тезей - един от 23-мата местни светци. Днес е и празникът за..
Температурата на въздуха в Североизточна България към 6:00 часа е между 8 и 12 градуса, в Шумен- 9 градуса. Атмосферното налягане е 993 хектопаскала, а относителната влажност на въздуха е 76%. Днес ще има променлива облачност. Без валежи. Сутринта ще духа слаб северозападен вятър, който следобед постепенно ще се обърне от север-североизток, по..
В Шумен ска област от 8:40 ч. до 17:00 ч., поради ремонти на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато захранването в с. Тимарево - СТП "Център", както и в с. Дренци - СТП Център. От 8:30 ч. до 17:30 ч., ток няма да има в района наШумен - кв. "Мътница", Асфалтова база, Кариера 1, "Метарекс", а от 9:00 ч. до 15:30 ч., в района..
Човек в ситуацията на Ружди Ружди успя да вземе 12 титли - шест световни, шест европейски и две олимпийски, а това показва, че когато човек има дух и сила, може да пребори абсолютно всичко. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който посрещна на летище „Васил Левски“ в София световния шампион Ружди Ружди от първенството..
Специализиран екип за обезвреждане на невзривени боеприпаси от Базата за съхранение на въоръжение и техника и подготовка на резервисти - Шумен, с ръководител майор Свилен Йосифов, транспортира и унищожи 76,2 мм корозирал артилерийски снаряд, без видима маркировка, съобщават на сайта си от Министерството на отбраната. Боеприпасът е открит на 29 септември..
С червен килим и с гвардейска рота бяха посрещнати волейболните национали на България при пристигането им на летище "Васил Левски" в София днес. Националите се прибраха с полет от Истанбул с правителствения самолет Еърбъс А319, където по-рано тази сутрин бяха посрещнати от министъра на младежта и спорта Иван Пешев. В неделя националният..