Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социален дом за пример

Как функционира Защитеното жилище за хора с психични разстройства в Дулово?

5
Снимка: Незабравка Кирова

Какво означава да посветиш 15 години от живота си на хора с психични разстройства – не в изолация, а в доверие, съвместен труд и човешка грижа? Влизаме зад вратата на едно място, където се изпращат "колети от името на близките“, където беседките и цветята са изградени с участието на обитателите, и където една "благородна лъжа“ може да донесе най-чистата усмивка. Това не е просто социална услуга – това е общност. Общността в Защитеното жилище за хора с психични разстройства в Дулово.

Към момента в община Дулово функционират два центъра за настаняване от семеен тип и едно Защитено жилище за хора с психични разстройства, разположено в сградата на болницата. Освен тях действат и Център за обществена подкрепа, както и Център за социална рехабилитация и интеграция. В село Правда работи и Дом за пълнолетни лица с психични разстройства, където са настанени 34 души, а в Дулово – 38, съобщи кметът инж. Невхис Мустафа:

"Дейността на този тип домове е благодарение не само и единствено на кмета, а и на директорите, на ръководството на тези домове. Те така или иначе вършат тази работа. При тях има публичност. Страшно много дарения има, което означава, че това е заразно. Хора идват, виждат и знаят какво се случва с техните дарения, което наистина е един добър вид на управление на такава дейност. Този вид услуги, поне в община Дулово, са разпознаваеми".


В село Правда предстои реализация на нов проект – изграждане на два центъра за настаняване от семеен тип за хора с психични разстройства и един дневен център с почасови социални услуги. Проектът е на стойност близо 3,9 милиона лева, със строително разрешение и предстои избор на изпълнител. Действия, които говорят за отговорност, развитие и човешко отношение, а последното го има достатъчно в Защитеното жилище за хора с психични разстройства в Дулово, където вече 15 години директор е Стоянка Димитрова. Тя признава – началото е било трудно, но днес се чувства удовлетворена от постигнатото:

"Ние продавахме сувенири, продавахме мартеници, продавахме всичко, защото имахме едни задължения за плащане в началото и така започнахме и продължаваме да правим. Нещо все ни човърка, че трябва да правим, нещо да вършим, да усъвършенстваме. Обитателите на дома работят заедно с нас. Момчетата знаят къде са складовете, дават им се ключовете, те отиват, взимат каквото е необходимо. Можем да им имаме доверие".


Павел е председател на Домсъвета. Завършил е Софийския университет със специалност "Математика". Обича да чете философия, теоретична физика и социология. Денят в Защитеното жилище започва с физзарядка:

"С много модерни упражнения, защото аз по принцип се интересувам от спорт и още, като дойдох тук през ноември 2009 година, след това през януари започнах и разходки, и спортуване. През 2014 година ходихме до Румъния, до град Бъняса".


Сред момчетата – както с обич ги наричат – има музиканти и художници, други разказват вицове, трети са сръчни в ремонти и строителство. Имат си и куриер – отива навсякъде: до Пощата, Общината, Данъчното, Банката – и винаги се връща навреме.


И както казва директорката Стоянка Димитрова – "Те не искат звезди от небето“ – искат усмивка, внимание и възможност да бъдат полезни. Могат да работят, могат да живеят извън институциите – стига системата да им даде този шанс, а докато чакат… продължават – с достойнство и с благодарност към всяка протегната ръка.

Снимки Незабравка Кирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

405 години Арменска църква "Св. Богородица" в Силистра

Арменската църква "Света Богородица" в Силистра ще отбележи днес своя храмов празник и 405 години от освещаването си. От 10:30 ч. ще бъде отслужена празнична литургия, след която традиционно ще бъде раздаден мадах (курбан), приготвен от говеждо или агнешко месо с осветена сол.  Храмът "Света Богородица" се смята за най-стария действащ..

публикувано на 24.08.25 в 08:25

Енергийна ефективност

Започнаха строително-ремонтните дейности по обновяването на жилищната сграда „Одрин“ в Силистра, съобщават от общинската администрация. В рамките на проекта, който е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, ще бъде подменена дограмата на жилищата, фасадните стени и покрива ще бъдат топлоизолирани, стълбищното осветление..

публикувано на 19.08.25 в 12:42

Бойко Борисов се черкува в новия храм

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отхвърли твърденията, че правителството планира приватизация на държавни имоти, и обвини опонентите си от център-ляво в „създаване на изкуствени скандали по средата на лятото“. Борисов бе гост на освещаването на новия православен храм „Св. Св. Константин и Елена“, в силистренското село Айдемир. Строежът започна преди 4..

публикувано на 15.08.25 в 14:37

Нов храм в Айдемир

Камбанен звън възвести рождението на новия православен храм "Св. Св. Константин и Елена" в квартал „Деленки“ на село Айдемир. Тържественото освещаване извърши Доростолският митрополит Яков навръх големия християнски празник Успение Богородично. Строежът започна с първа копка през март 2021 г., а основен ктитор е силистренският бизнесмен д-р Тодор..

публикувано на 15.08.25 в 12:04
снимката е илюстративна

Голям пожар край Тутракан

Втори ден гори пожар в защитената местност Калимок - Бръшлен край Тутракан. Засега няма опасност пламъците да достигнат близките села Нова Черна и Бръшлeн . Сигнал за гъстите облаци дим първи подал Златко Бончев, който има земеделско стопанство в района. Заедно с пожарникарите и доброволците направили просеки, за да ограничат..

публикувано на 13.08.25 в 12:41

Част от Силистра без вода

От 09:00 до 17:00 часа ще бъде нарушено водоподаването към многофамилни жилищни сгради от №101 до №119 на ул. "Добрич" в Силистра, съобщават от ВиК Силистра. В същия период ще бъде напълно спряно водоснабдяването към жилищните блокове "Триъгълниците" на същата улица. Причината е отстраняване на авария на уличен водопровод...

публикувано на 13.08.25 в 10:01
Незаконно сметище

Зелени патрули дебнат за нарушители

В изпълнение на своя ангажимент за опазване на околната среда, Община Главиница създаде специализирано звено „Зелен патрул“. То е съставено от двама служители с конкретни правомощия за контрол и санкциониране.  Основните задачи на „Зеления патрул“ са предотвратяване на нерегламентираното изхвърляне на отпадъци и налагане на глоби на..

публикувано на 13.08.25 в 09:32