Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За езерото преди да стане море

Снимка: Личен архив

За първа среща с публиката в Шумен идва поетът Георги Атанасов, за да представи днес своята втора белетристична книга. Тя е своеобразно продължение на поетичното му въображение в проза.

С нея авторът се връща в праисторията по нашите земи и главно в потопения от морето черноморски регион. Целта му е да ни припомни една изумителна и забравена цивилизация, за да знаем какво е било и да се готвим за онова, което ще бъде.

Книгата е озаглавена „Приказки от езерото преди да стане море“ и ще бъде представена в зала „Сава Доброплодни“ на Народното читалище „Добри Войников“ в Шумен.

Георги Атанасов e поет и белетрист, автор на 17 книги. Завършил е Висшето военно артилерийско училище в Шумен и Факултета по журналистика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работил е като журналист и редактор, завеждащ редакция за художествена литература и главен редактор на Военното издателство.

Член е на Съюза на българските писатели и съучредител на Литературен кръг „Смисъл“. Създател и почетен председател на Сдружение „Форум Демокрит“ за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България. Поезията му е удостоена с националната награда „В полите на Витоша“.

Негови творби са превеждани на английски, руски, украински, турски и италиански език. Миглена Стефанова разговаря с Георги Атанасов за книгата му с приказки.

Литературната среща с писателя Георги Атанасов започва от 17:30 часа в шуменското читалище „Добри Войников“. По време на представянето на книгата му „Приказки от езерото преди да стане море“ авторът ще прочете свои стихове, близки до белетристичното произведение.

Чуйте интервю на Миглена Стефанова с Георги Атанасов. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Алиса Торосян с нова изложба

Изложба живопис "Арменска душа" на Алиса Торосян ще бъде представена днес - 2 октомври, от 17.00 часа в източното фоайе на концертната зала на читалище „Добри Войников“ в Шумен.  Ще бъдат подредени 15 акварелни платна с пейзажни импресии. По-голямата част от тях са рисувани през последните месеци, специално за тази изложба. Художничката използва..

публикувано на 02.10.25 в 12:56

Константина Радева с дебютна изложба

Първа самостоятелна изложба „Епизоди“ ще открие тази вечер единайсетокласничката Константина Радева от шуменското Средно училище "Сава Доброплодни“.  Експозицията включва 30 живописни платна, изпълнени в масло, акварел и въглен. Радева е спечелила множество награди за творчеството си.  За Радио Шумен тя каза, че името „Епизоди“ се поражда от идеята..

публикувано на 02.10.25 в 09:02
Димитър Христов

За поезията в музиката

Естетика или еклектика са по-голяма част от текстовете в съвременната българска музика? Намира ли място в песните качествената българска поезия? На тези и други въпроси отговаря писателят Димитър Христов.  Само преди дни той бе част от журито на Международния фестивал за популярна песен „Есенни шуменски вечери“. Поет, драматург и преводач. Бил е..

публикувано на 01.10.25 в 16:13

120 години посветени на читалището

Народно читалище "Съединение -1905“ във великопреславското село Кочово чества 120 години от създаването си.  ,,За този празник ние се готвим още от месец март, за да отбележим 120 години един дълъг път, извървян от достойни българи, знаещи какво е чест и достойнство“- това каза по повод празника Марчо Вичев, председател на читалището...

публикувано на 30.09.25 в 11:01

100-годишен юбилей

100 години от създаването си отбеляза днес Народното читалище „Христо Ботев“ в село Иваново с богата културна програма и пищен фолклорен концерт. Читалището запазва своето достойно място в центъра на културния живот на Русенския регион пише в поздравителен адрес за юбилея министърът на културата Мариан Бачев.. В него той пожелава на всички..

публикувано на 27.09.25 в 14:41

Награди за куклен театър

С две престижни отличия се завърна русенският куклен театър от Международен фестивал в Сърбия – Голямата награда на детското жури и наградата за най-добра актьорска игра. От 21 до 26 септември в Суботица, Сърбия, се проведе XXXII издание на Международния фестивал на детските театри – едно от най-престижните културни събития, посветени на детската..

публикувано на 27.09.25 в 10:09

Добруджански славей пее

Фолклорен събор „Добруджански славей пее“ започва от 09:30 часа на площада в с. Професор Иширково. Участие в него са заявили 20 изпълнители от силистренска област, които ще представят народни песни от региона. Съборът няма конкурсен характер и дава възможност за творчески срещи, популяризиране и съхраняване на българския фолклор и приемственост..

публикувано на 27.09.25 в 09:16