Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турнето на "Фондацията" тръгва от Шумен

3
Снимка: Личен архив

Лятното турне в България на супергрупата „Фондацията“ започва от Шумен на 30 юни, понеделник, от 20:00 часа в Летния театър.

По време на концертите в страната освен познатите и много обичани песни, публиката ще чуе и новият им сингъл „Искам теб“. Той дава първата заявка за предстоящия албум на групата, който трябва да е готов до пролетта на следващата година.

В „Искам теб“ участват няколко поколения изпълнители, което показва желанието на изпълнителите от „Фондацията“ да направят знакова колаборация със свои приятели музиканти. В песента се чуват гласовете и на Любо Киров, и на ДАРА, и на Михаела Маринова, и на Елизабет, и на Славин Славчев.

Музиката и текстът на новата песен са на Дони, оркестрацията за симфоничен оркестър е на номинирания за Грами Константин Добройков, който дирижира и Симфоничния оркестър на Българското национално радио.

Новата песен идва 12 години след създаването на „Фондацията“, тъй като идеята е била да се направи нещо наистина стойностно, което да стои достойно до песните, които в момента изпълняваме, казва Дони. В част от концертите на „Фондацията“ са с участието на Симфониета Шумен под диригентството на Славил Димитров. В тях специално участие ще имат Звезди от "Ахата" и шуменката Славея Иванова – победителката от Гласът на България 2025. 

В програмата на концертите на „Фондацията“ са включени емблематични български песни от репертоара на ФСБ, Б.Т.Р., Дони и Момчил и други знакови автори, адаптирани за симфоничен оркестър.

Освен в Шумен, турнето ще продължи в Разград, Русе, Бургас, Пордим, Търговище и Добрич.

Финалът на тази обиколка ще бъде поставен на фестивала "Аполония" в Созопол, където музикантите от супергрупата ще направят майсторски клас и специален концерт с млади артисти.

Чуйте интервюто на Миглена Стефанова с Добрил Векилов – Дони.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

50 години в 50 кадъра

Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..

публикувано на 18.07.25 в 08:44

Владетелският паметник на княз Батенберг

В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..

публикувано на 17.07.25 в 08:58

Красиви гласове в Летния театър

От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..

публикувано на 17.07.25 в 08:47

Вълшебната арфа на Яна Дойнова

Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..

публикувано на 15.07.25 в 08:37

Мелодии за душата

„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..

публикувано на 10.07.25 в 08:49

„Кармозинела“ на крепостта

Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...

публикувано на 09.07.25 в 10:11

Спомен за Ростислава

Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..

публикувано на 04.07.25 в 09:34