Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задържаха рекордно количество фентанил

Снимка: БТА

Общо 2 кг. фентанил, готов за разпространение, задържаха полицаите в Търговище и Монтана. Толкова голямо количество за първи път се открива у нас. Директорът на ГДБОП главен комисар Боян Раев каза, че на 24 юни в Търговище е задържан мъж, у когото са намерени над 1 кг фентанил, разреден и готов за улична употреба.

Също в края на юни в Монтана е задържан друг мъж с над килограм фентанил. Все още се установява дали има връзка между двата случая. 

Ако досега задържаното количество е било от грамове до десетки грамове, то това е било общо над 2 кг., казаха на съвместен брифинг заместник-главният прокурор Ваня Стефанова и директорът на ГДБОП главен комисар Боян Раев.

"Този наркотик е много опасен. Води до фатални последици за хората, които го употребяват, и задържаните количества в тези два случая показва, че този проблем, който до момента бяха чували само от различни точки на света, че го има, вече трайно се намира и у нас", каза прокурор Стефанова.

Заместник-директорът на ГДБОП Емил Борисов допълни, че фентанилът се промотира като заместител на хероин, но е много по-мощен и опасен. За да се противодейства на тази тенденция, до всички областни дирекции на МВР ще бъдат изпратени указания - как се действа при откриването му и къде да се изследва.

По публикацията работи: Росица Арабаджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиян без книжка на мотопед

17-годишен водач без книжка е засечен да управлява мотопед след употреба на солидно количество алкохол. Това съобщават от търговищката полиция. Полицейската проверка е извършена тази нощ около 02:25 ч на ул. „България“ в Опака. С дрегер е установено, че младежът е управлявал мотопеда с  2,17 промила. Той е непълнолетен, поради което е и..

публикувано на 22.07.25 в 12:04
Асоциация НАЯ

Асоциация "НАЯ" с награда

Проектът на Асоциация "НАЯ" от Търговище за подкрепа на възрастни жени, пострадали от домашно насилие, беше отличен с наградата „Проект на годината” на Фондация "Лале".  В конкуренция с 18 номинирани инициативи от цялата страна, "НАЯ" получи признание за международния си проект MARVOW 2.0, който се реализира в 8 държави, като България е..

публикувано на 21.07.25 в 08:49

Репетиции на открито

Репетициите на открито на фолклорния клуб „Омая“ в Търговище продължиха и днес на площадката за ролери на парк "Юкя" в града. Идеята на организаторите бе да поканят всички любители на народните танци да танцуват и да научат нови хора. Репетициите ще се провеждат всяка събота до 9 август, с начален час 9:30 ч. и преминават под наслов „Автентично..

публикувано на 19.07.25 в 12:34

Цветя за Левски

Венци и цветя в знак на почит бяха положени пред барелефа на Левски в центъра на Търговище. Пред живота и делото на Дякона се поклониха представители на местната власт,  на държавни, образователни и културни институции и граждани.  Годишнината от рождението на Апостола се отбелязва в Търговище за десета поредна година. За пръв път в града..

публикувано на 18.07.25 в 13:01

Повече посетители в музеите

С близо 20 процента са се увеличили посетителите в музейните обекти в Търговище и областта през 2024 г.,  в сравнение с 2023 г., съобщават от отдел „Статистически изследвания" в областния град.  Според Закона за културното наследство, на територията на Търговищка област функционират общо четири музея – Регионалният исторически музей в..

публикувано на 18.07.25 в 09:44
Община Попово

Музикален фонтан в Попово

С ново озвучение ще бъде градският фонтан на площад „Александър Стамболийски“ в центъра на Попово. Общината вече  е сключила д оговор за актуализиране на музикалната хореография на фонтана. Новото озвучение включва 4 мелодии, като за авторските права върху музикалните произведения, които ще се използват, общината притежава лиценз, валиден до края..

публикувано на 18.07.25 в 09:17

Нова индустриална зона край Търговище

Започна строителството на нова индустриална зона край Търговище, съобщават от общината. Тя се изгражда по Програмата за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии за привличане на инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост. Зоната ще бъде разположена върху над 300 дка площ на територията на бившия..

публикувано на 17.07.25 в 13:27