Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преходът към еврото без ясен план създава хаос в аптечния сектор

Инициативният комитет от магистър-фармацевти, който обединява собственици на над 700 семейни аптеки в страната, изразява притеснение относно липсата на ясна подготовка и подкрепа за аптеките във връзка с предстоящото въвеждане на еврото и задължителното двойно етикетиране на цените. „Въвеждаме еврото – независимо дали го харесваме или не, и дали сме готови за него. То вече е факт и ние трябва да се съобразим с европейските директиви, регламенти и сроковете, които те ни възлагат“, казва Пенка Минева, собственик на аптека в Пазарджик и член на Инициативния комитет от магистър-фармацевтите. От там открояват три основни проблема. Първият от тях са кратките срокове и неяснота. Срокът за двойното етикетиране е твърде дълъг – от 8 август до 31 декември 2026 г. Почти година и половина ще се налага търговците на дребно да поставят две цени – в лева и евро – върху всяка опаковка, което е два пъти по-трудоемко. Това е реална тежест за малките аптеки, които нямат ресурс за такава административна работа“, обяснява Пенка Минева, собственик на аптека и член на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите.

Вторият проблем е липса на техническа готовност. По думите й софтуерите, на които разчитат, все още не са актуализирани, а касовите апарати също не са напълно пригодени за работа с евро. Третият проблем са високи санкции и рискове.Грешките при етикетирането могат да доведат до глоби до 5 000 лв. за физически лица и до 7 000 лв. за юридически. А с толкова много артикули и без софтуерна готовност – това е просто рецепта за хаос“, предупреждават от Инициативния комитет от магистър-фармацевти.Допълнителни трудности се задават и след 1 януари 2026 година. Пенка Минева алармира, че през първите седмици на януари аптеките ще се превърнат в „безплатни обменни бюра“ – ще се очаква да връщат ресто в евро, но в много населени места няма банки или пощенски клонове. 

Опасенията са семейните фармацевти са, че аптеките ще понесат тежестта на прехода – без реална подготовка.

Инициативният комитет от магистър-фармацевти настоява за ясни, конкретни и навременни инструкции за аптеките; подкрепа за техническата подготовка – софтуер, касови апарати, документооборот; кампания за обучение на фармацевтите, както и за гражданите относно новите правила; период на толеранс поне през първия месец от въвеждането на еврото – без санкции, за да се избегне хаос в сектора.

По публикацията работи: Айше Лятиф

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Град Шумен

Пишат нова стратегия за синята зона

Изцяло нова наредба за обхвата, реда и условията за платено паркиране в Шумен да изработи кметът Христо Христов до 31 октомври. Това предложение беше подкрепено единодушно от всички представители на бюджетната комисия към Общинския съвет.  Идеята за нова концепция в разширяването на така наречената синя зона дойде, след като по време на юнската сесия..

публикувано на 24.07.25 в 12:36

Нов почетен гражданин

Почетен гражданин на Русе стана проф. д-р Кирил Панайотов. Той беше удостоен на днешното заседание на Общинския съвет в крайдунавския град. Отличието проф. Панайотов получава заради приноса си към здравеопазването, медицинската наука, образованието и социалния живот в Русе.  Проф. Панайотов е роден през 1962 г. в Свищов, а средното си..

публикувано на 24.07.25 в 11:56

Ул. „Марица“ в Шумен с нов облик

Откриха официално обновеното междублоково пространство на ул. „Марица“ в Шумен между кръговото кръстовище на Пети полк до т.нар. ромски мост. "Усилията на общинската администрация са насочени приоритетно към подобряване на условията на живот на нашите съграждани. Конкретен пример за водената от нас политика е именно облагородяването на този..

публикувано на 24.07.25 в 11:47

Събират дарения за курбан

Във връзка с храмовия празник на манастира „Св. великомъченик Пантелеймон“ край Велики Преслав от манастирската  обител отправиха апел към миряните за дарение на средства за купуване на курбана. Търсят се и доброволци за почистване на района, като всеки може да се отзове, когато има възможност. Това съобщи отец Константин.  Манастирът „Св...

публикувано на 24.07.25 в 11:06

Гасиха голям пожар във Вардун

15 огнеборци от Търговище с 5 специализирани автомобила са гасили вчера пожар в сухи треви и храсти в землището на с. Вардун. Това съобщават от търговищката полиция. Сигналът за инцидента е получен в 13:20 часа.  В погасяването на огъня са се включили и 10 служители на Държавното горско стопанство в Търговище. Благодарение на професионалната намеса..

публикувано на 24.07.25 в 10:57

Горя житна нива

Нива с пшеница пламна около 13.30 часа на 23 юли в землището на село Костанденец, местността „Полените“. Това съобщават от разградската полиция. Огънят унищожил над 67 дка пшеница и поляни, собственост на 61-годишен мъж от селото. Нанесените щети са за над 14 000 лв.  Води се досъдебно производство по случая. 

публикувано на 24.07.25 в 10:11

Възрастен мъж ранен при пожар

82-годишен мъж пострада при опит да гаси пожар в дома си. Това съобщават от разградската полиция. Сигналът за пламъците в имот в село Мъдрево е получен около 10:45 часа на 23 юли.  Огънят пламнал при неправилно боравене от страна на 82-годишните собственици. Обхванал къщата, няколко селскостопански постройки и каравана, паркирана в двора им...

публикувано на 24.07.25 в 09:59