Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможно е минималната заплата да стане 1200 лева

Снимка: БГНЕС

Минималната работна заплата ще бъде малко над 1200 лв. 

До дни, когато ще излязат данните на националната статистика за средното трудово възнаграждение, ще се изчисли точно колко ще бъде от следващата година. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който заедно с кмета на Шумен Христо Христов дадоха началото на строителството на социален дом за резидентна грижа за възрастни с психични разстройства.

 „Формулата, по която се определя минималната работна заплата е 50 % от средната работна заплата за последните шест месеца, изминалата година и за първите шест месеца на следващата година. По тази формула минималната работна заплата ще бъде малко над 1200 лв.“, каза министър Борислав Гуцанов.

Предстои да се внесат в Министерския съвет, а след това и в Народното събрание, уточнения по процедурата по договаряне между работодатели и синдикати, каза още Борислав Гуцанов.

Според министъра, синдикати и работодатели трябва да постигнат съгласие след проведените вече поредица от срещи. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи на среща в Шумен

Младите хора в Шумен ще участват в изготвянето на концепция за младежки дейности през 2026 г., съобщиха от община Шумен. По време на среща с представители на младежкия сектор кметът Христо Христов заяви готовност да осигури необходимите ресурси и призова за инициативност и конкретни предложения. Председателят на Общинския..

публикувано на 10.09.25 в 14:33

Награди за най-добрите

Церемония по награждаване на победителите в конкурса “С очите си видях бедата” се проведе днес в Художествената галерия в Разград в рамките на инициативите по повод професионалния празник на огнеборците.  На събитието присъстваха директорът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Разград комисар Емилиян Станев и..

публикувано на 10.09.25 в 14:16

Митов: МВР не е лъгало за нищо

След призивите от страна на ПП-ДБ да подаде оставка заради случая с полицейския шеф от Русе министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира днес, че появилият се вчера нов запис от инцидента с участието на ст. комисар Николай Кожухаров само потвърждава казаното в началото. "Агресия, опит за саморазправа, противообществена проява, при която..

публикувано на 10.09.25 в 13:31

Отново искат оставката на Митов

От ПП-ДБ отново поискаха оставката на министъра на МВР Даниел Митов заради случая с директора на Областната дирекция на МВР-Русе Николай Кожухаров. Депутатът Асен Василев подчерта, че проблемът е, че институциите, които трябва да спазват реда и закона, да се грижат за сигурността на българските граждани и да докладват истината в съда, са..

публикувано на 10.09.25 в 13:24
Опасният Корпус А вече е опразнен.

Къде ще отидат децата от опасния корпус в Шумен?

Родителите на децата, евакуирани от рушащия се Корпус А на Детска градина „Братя Грим“ в шуменския квартал „Тракия“, отхвърлиха предложението малчуганите да бъдат извозвани с автобус до други детски заведения със свободни места. Те са категорични, че подобна мярка ще създаде сериозни трудности, особено през зимния сезон, а откъсването на децата..

публикувано на 10.09.25 в 12:54

Избраха заместник-омбудсман

Със 128 гласа „за“, 56 „против“ и 6 „въздържал се“ Народното събрание избра Мария Филипова за заместник-омбудсман на Република България. До момента тя бе председател на Комисията за защита на потребителите. Филипова получи подкрепата на депутатите от ГЕРБ–СДС, „ДПС–Ново начало“, БСП, ИТН и четирима независими. Против гласуваха ПП–ДБ, МЕЧ и..

публикувано на 10.09.25 в 11:57

Промени в движението

От 11 до 15 септември паркингът на бул. „Славянски“ в участъка между Военния клуб и пл. „Кристал“ в Шумен ще бъде затворен заради строително-монтажни дейности по подмяна на стълбове за улично осветление. Това съобщиха от общинската администрация.  Движението по булеварда остава без промяна. Работите са част от последната фаза на проект за..

публикувано на 10.09.25 в 11:50