Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честита Независимост

Снимка: Живко Иванов

На 22 септември 1908 г. с манифест княз Фердинанд I обявява Независимостта на България и така поставя началото на Третото българско царство. Този акт неслучайно е извършен в църквата "Св. 40 мъченици" в старата ни столица Велико Търново: там и самият княз се провъзгласява за цар. Защо този акт от 22 септември 1908 г. е толкова важен? С него се отхвърлят и последните васални връзки с Османската империя. Освен това обявяването на Независимостта е в пряка връзка с други две много важни събития, които го предшестват, а именно Освобождението през 1878 г. и Съединението на Княжество България и Източна Румелия през 1885 г.

Руско-турската освободителна война възстановява България на политическата карта на Европа, а Берлинският конгрес разпокъсва територията на страната и по този начин потвърждава нейния васален статут. Дори и след Съединението от 1885 г. страната ни продължава да бъде васална на Османската империя и няма право да сключва търговски договори и военно-политически споразумения с други държави, да въвежда митнически тарифи. Освен това е трябвало да поеме изплащането на големия външен дълг на Османската империя и да плаща ежегоден данък на султана. Не е могла да има дипломатическо представителство в нито една друга държава, собствена армия и още редица негативи за страната.


По публикацията работи: Радослав Генчев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оттеглиха проекта за бюджет 2026

"Имаме достатъчно време през месец декември да постигнем онези очаквания или да обясним онези проблеми, които се изтъкват като дефекти на проектобюджета, за да имаме, в крайна сметка, балансиран бюджет, който отговаря на политическата спектралност на управлението". Това каза премиерът Росен Желязков в Народното събрание по повод оттеглянато на..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

Облачно и меко време

Днес ще има значителна облачност, на места, главно следобед във вътрешността на района, ще превалява дъжд.  През нощта валежи ще има и по Черноморието.  Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток, привечер в Дунавската равнина ще се обърне от северозапад.  Все още ще е топло за сезона с максимални температури между 14° и 19°. За Шумен се очакват..

публикувано на 27.11.25 в 06:32

Адреси без ток

Разград В периода  24.11.2025 г. - 28.11.2025 г., от 9:00 ч. до 16:00 ч. , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Острово, част от ТП 4 и следните улици: "Страхил войвода", "Еделвайс", част от "Лудогорие", част от "Хан Кубрат", част от "Александър..

публикувано на 27.11.25 в 06:28

Питейната вода поскъпва

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще актуализира цените на ВиК услугите за 2026 година. В доклад на регулатора, който ще бъде подложен на обществено обсъждане, са заложени нови, по-високи тарифи за потребителите.  Ако предложението бъде прието в настоящия му вид, от 1 януари догодина жителите на Русе ще плащат 5.64 лева за един..

публикувано на 26.11.25 в 12:42

Разследват мащабна схема за имотни измами

Антикорупционната комисия разследва мащабна схема за имотни измами и пране на пари, свързана с политическа партия "Величие". Това предаде БНТ. Има задържани. Рано тази сутрин агенти на КПК, заедно с екипи на жандармерията и полицията, са започнали претърсвания на адреси в София, Варна, Шумен, Пазарджик, както и в с. Неофит Рилски. Акцията е под..

публикувано на 26.11.25 в 12:32

Три жени - жертви на насилие

Три сигнала за побои над жени са получени в полицейските управления на Североизтока вчера в Международния ден за борба с насилието над жени и момичета.  Първият сигнал е подаден около 12:00 часа в полицията в Омуртаг. Съобщено било за скандал в жилище, при който 20-годишен мъж е нанесъл удари по главата на приятелката си. С побоя й е причинил лека..

публикувано на 26.11.25 в 11:18

Отново протести за заплати

Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално подпомагане с искане управляващите да осигурят 20 процента ръст на заплатите в трите агенции от догодина.  Протести в обедната им почивка ще има и пред териториалните им поделения в страната.  Вечерта..

публикувано на 26.11.25 в 09:06