Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ndeshjet e para të bullgarëve në Ligën Evropiane të Konferencave

Në Sofje, CSKA përfundoi me rezultat 0:0 në ndeshjen me skuadrën e Letonisë "Liepaja" në një ndeshje të raundit të dytë kualifikues të turneut evropian "Liga e Konferencave". Pas ndeshjes, mbështetësit e pakënaqur të CSKA sulmuan menaxherin Stojço Stoillov dhe policia duhej të ndërhynte.

Si nikoqir, “Llokomotiv” Plovdiv fitoi 1:0 kundër Sllovakisë në një ndeshje të raundit të dytë të turneut. Goli erdhi një minutë para përfundimit të kohës së rregullt. Arbitri kryesor i ndeshjes, francezi Karim Abed, u dëmtua dhe u detyrua të linte fushën, duke u zëvendësuar nga gjyqtari rezervë.

“Arda” Kërxhali humbi nga skuadra e Izraelit “Apoel Beer Sheva” me rezultat 0:2 në një ndeshje të raundit të dytë paraprak të Ligës së Konferencave. Ky ishte debutimi i ekipit bullgar në turnetë evropianë.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov e nisi me fitore në US Open

Raketa e parë e Bullgarisë Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e dytë të US Open. Në paraqitjen e tij të 14-të në turneun Grand Slam në Nju Jork, Dimitrovi i nëntë fitoi ndaj kualifikuesit të 209-të francez në botë Kyrian Jacquet me 6:3, 6:4,..

botuar më 24-08-27 10.05.PD

Bullgaria po dërgon tre atletë në Paraolimpiadën në Paris

Tre bullgarë nisen për të marrë pjesë në Lojërat Paraolimpike në Paris 2024, të cilat do të fillojnë më 28 gusht dhe do të vazhdojnë deri më 8 shtator. Sportistët tanë do të përfundojnë pjesëmarrjen e tyre brenda vetëm 2 ditëve – 30 dhe 31 gusht (e..

botuar më 24-08-25 8.45.PD

Kampionët nga podiumet botërore të sporteve luftarake mblidhen në Bullgari

Qyteti Burgas organizon një mbrëmje spektakolare gala, e cila mbledh dhjetëra kampionë të sporteve luftarake në një vend. Organizata prestigjioze botërore MMA po zhvillon të shtunën më 24 gusht garat nga zinxhiri BRAVE 86, për të cilat vijnë disa..