Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov mbetet në top 30-shen e tenisit botëror

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov e përfundoi vitin 2021 në vendin e 28-të në renditjen botërore të tenistëve në klasifikimin ATP. Kjo do të thotë se bullgari për të nëntin vit radhazi mbetet në top 30-shen e tenisit botëror. Në të njëjtën kohë, ky është pozicioni më i ulët i raketës sonë të parë që nga viti 2015, kur ishte përsëri №28. Renditja më e lartë e Dimitrov është vendi i tretë pas titullit të finales së ATP-së në vitin 2017. Sezonin e kaluar Grigor përfundoi në vendin e nëntëmbëdhjetë.

Dimitër Kuzmanov humbi tri vende dhe është i 184-ti. Bullgarët e mbetur ndër 500 të parët në renditjen ATP janë Adrian Andreev - i 337-ti dhe Aleksandër Lazarov i 462-ti.

Serbi Novak Gjokoviç përfundoi kryesues në vitin e shtatë rekord.

Më shumë nga rubrika

Fituesi i medaljes së artë në Olimpiadën e Parisit këtë vit Karlos Nasar

Federata Bullgare e Peshëngritjes shpalli falimentim

Federata Bullgare e Peshëngritjes ka shpallur falimentimin e vet për shkak të borxheve të mëdha.   Peshëngritësit Karlos Nasar dhe Bozhidar Andreev , të cilët fituan përkatësisht medaljen e artë dhe atë të bronztë në Lojërat Olimpike..

botuar më 24-10-04 3.37.MD

Garuesit bullgarë fituan medalje në Taekwondo në Shqipëri

Dy medalje ari dhe tre bronzi fituan sportistët bullgarë në Kampionatin e Hapur Olimpik të Taekwondo-së në Shqipëri. Hristijan Georgiev fitoi medaljen e artë në kategorinë e të rinjve deri në 54 kg, pasi shënoi pesë fitore. Në ndeshjen e tij të..

botuar më 24-10-01 11.29.PD
Antonio Papazov, Tihomir Bratoev dhe Borisllava Ivanova

Tre bullgarë fituan një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Aerobikës

Antonio Papazov, Tihomir Barotev dhe Borisllava Ivanova fituan një medalje bronzi në kategorinë "Treshe" në Kampionatin Botëror të Aerobikës Sportive për meshkuj dhe femra në Pesaro. Para përfaqësuesve tanë u rreshtuan vetëm konkurrentët e Kinës..