Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Бугарска скромно на ЗОИ у Сочију

Фотографија: ЕПА/БГНЕС

Бугарска је на Зимским олимпијским играма у Сочију остварила више него скромне резултате, али упркос томе у наредним минутима ћемо покушати да се уздржимо од оштре критике наших олимпијаца. Бугарска није очекивала кишу медаља у Сочију, нешто што је потврдила и председница Олимпијског комитета Бугарске Стефка Костадинова, бивша олимпијска шампионка и актуелна рекордерка у скоку у вис са 2,09 метара. „Немамо великих очекивања, не мислим да имамо велике шансе за медаље. Мада немојмо заборавити да нас је пре осам година на Играма у Нагану обрадовала наша „Екатерина Велика“, рекла је Костадинова. Подсетимо да је бијатлонка Екатерина Дафовска у индивидуалној трци на 15 км за жене освојила прву златну медаљу за Бугарску у Нагану. „Лепо би било да и ове године освојимо злато на Олимпијади, али не бих да стално причам о томе и да тиме додатно оптерећујем бугарске олимпијце. Учествовати на Олимпијским играма је велика част за сваког такмичара који је добио прилику да се представи. Надам се да ће Бугари добро искористити указану шансу и да, што да не, изборе своје место међу најбољима“, додала је Стефка Костадинова. С тим у вези је и Екатерина Дафовска затражила од грађана више разумевања за бугарске такмичаре у Сочију. „Покушајте да смањите своја очекивања. Немојте бити превише захтевни и жељни. Упркос добрим резултатима које је бугарски олимпијски тим постигао на ЗОИ у Сочију, Олимпијада је ипак такмичење које се умногоме разликује од осталих надметања. Сви желимо да постигнемо добар пласман, али немојмо сметнути с ума да су се остале земље, често спортске суперсиле, такође припремиле и једва чекају да одмере снаге са осталим тимовима. Ми ћемо свакако дати све од себе, а надам се да ће их срећа пратити и да ће све бити у реду,“ рекла је Дафовска.

Микела Мојоли (десно) спречила Александру Жекову да дође до олимпијске медаље за Бугарску Фотографија: ЕПА/БГНЕСДакле, потребна нам је срећа и већи број искоришћених шанси. Управо недостатак спортске среће је спречио Александру Жекову да постане трећа у скикросу у сноуборду, која је иначе имала блистав наступ на ЗОИ све док Италијанка Микела Мојоли у последњим метрима пред циљ није скочила на њу и оборила на земљу. Тако је Жековој пропала шанса да дође до сребрне медаље у Сочију. Пето место у скикросу у сноуборду које је Жекова освојила, у ствари, представља четврти најбољи пласман Бугарске на Зимским олимпијским играма након освојене златне медаље Екатерине Дафовске у Нагану, сребра које нам је донела Евгенија Раданова са такмичења у брзом клизању на кратке стазе у Торину 2006. и бронзане медаље коју је освојио скијаш Иван Лебанов у Лејк Пласиду 1980. године. Дакле, три олимпијске медаље у последњих 35 година. Ови такмичари су понос Бугарске у зимским спортовима. Проблем далеко није у томе да се у Бугарској не рађају таленти, чак напротив – талентованих спортиста има свуда, питање је шта се дешава са њима. Узмимо само укупан број чланова федерација, у конкретном случају, зимских олимпијских спортова већих алпских и северних земаља, као и оних Канаде, САД и Далеког Истока. Реч је о десетинама хиљада атлетичара на чијем располагању стоје изузетно добро опремљена спортска база и стабилни спонзори, а обезбеђено им је и одговарајуће финансирање.

Дакле, обезбеђивање потребних за финансирање средстава и повољних услова представља тек мали део предуслова за будући развој једног талента како би једног дана заузео своје место међу победницима, наравно, уколико буде имао среће.

Превод: А. Делихјусеинова

Више из ове категориjе

Александар Везенков

Први трофеј за Везенкова по повратку у "Олимпијакос"

Најбољи бугарски кошаркаш Александар Везенков освојио је први трофеј по повратку у грчки великан "Олимпијакос". Бугарин је у великој мери заслужан за тријумф тима над "Панатинаикосом" у финалу Суперкупа Грчке. Утакмица је завршена резултатом 86:85..

објављено 30.9.24. 10.46

Успешан почетак Викторије Томове на јаком турниру у Пекингу

Најбоља бугарска тенисерка Викторија Томова је у првом колу WTA турнира у Пекингу са наградним фондом у износу од скоро 9 милиона евра победила Лесју Цуренко из Украјине са 6:3, 6:3. Бугарка, која је тренутно 51. на светској ранг-листи, у..

објављено 25.9.24. 11.05
Бугарке против Зимбабвеа (слева надесно): Нургул Салимова, Викторија Радева, Белослава Крастева и Гергана Пејчева.

Бугарке десете на шаховској олимпијади

Бугарске шахисткиње завршиле су на 10. месту у коначном пласману на Шаховској олимпијади која је одржана у Будимпешти, Мађарска. Последњег дана такмичења, Бугарска је победила Италију са 3,5 према 0,5. Антоанета Стефанова, Нургул Салимова и Белослава..