Podcast στα ελληνικά
Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

13 μετάλλια για τις Βουλγάρες γυμνάστριες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Μπακού

Η Βουλγαρία πρόσθεσε ακόμα 6 μετάλλια στα επτά που κατακτήθηκαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στο Μπακού. Στο ατομικό η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πολύαθλο Μποριάνα Καλέιν κέρδισε το ασημένιο στον τελικό στις κορύνες και το χάλκινο στο στεφάνι. Η Στιλιάνα Νικόλοβα κέρδισε επίσης ασημένια και χάλκινα μετάλλια – τερμάτισε δεύτερη στην μπάλα και τρίτη στην κορδέλα. Η πρωταθλήτρια στο ομαδικό, Εύα Μπρεζαλίεβα, αποχωρεί από το πρωτάθλημα με το ασημένιο μετάλλιο στην κορδέλα.

Στους τελικούς του συνόλου, η βουλγαρική ομάδα που αποτελείται από τις Ζενίνα Τρασλίεβα, Σοφία Ιβανόβα, Καμέλια Πετρόβα, Ρέιτσελ Στογιάνοφ και Ραντίνα Τόμοβα κέρδισε το ασημένιο στο στεφάνι ενώ στις δύο μπάλες και τρεις κορδέλες έμειναν στην πέμπτη θέση.

Το αποτέλεσμα του πιο επιτυχημένου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για τη Βουλγαρία εδώ και δεκαετίες είναι 13 μετάλλια, συνολικά.

Περισσότερα στην κατηγορία

Αθλητές από τρεις ηπείρους προετοιμάζονται για τον υπερμαραθώνιο Ρόντο Ροκ στο Μομτσίλγκραντ

Σχεδόν 350 αθλητές από τρεις ηπείρους - Ευρώπη, Ασία και Αμερική - έχουν υποβάλει αίτηση για τον πρώτο υπερμαραθώνιο Rhodorock που διοργάνωσε ο δήμος του Μομτσίλγκραντ. Αυτό μετέδωσε το BTA, επικαλούμενο τους διοργανωτές. Εκτός από τη Βουλγαρία, θα..

δημοσίευση: 6/7/24 6:44 PM

Η Ροσίτσα Ντέντσεβα ξεκίνησε με νίκη στο Ρολάν Γκαρός

Η Ροσίτσα Ντέντσεβα προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του γαλλικού πρωταθλήματος τένις κορασίδων μετά την καθοριστική νίκη (6:2, 6:2) επί της Αυστραλέζας Αλάνα Σούμπασιτς. Στον επόμενο αγώνα, θα αντιμετωπίσει μια δύσκολη αντίπαλο - την Τάιρα Κατερίνα..

δημοσίευση: 6/4/24 10:20 AM

Πυγμαχία: Ο Ραντοσλάβ Ρόσενοφ εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Ο Ραντοσλάβ Ρόσενοφ εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι στην κατηγορία των 63,5 κιλών μετά από νίκη επί του Αλεξάντρου Παρασκίβ από τη Μολδαβία στο τουρνουά πυγμαχίας στο Μπανγκόκ. Έτσι έγινε ο πέμπτος βούλγαρος πυγμάχος που..

δημοσίευση: 5/31/24 1:13 PM