Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Βουλγάρα στην δεύτερη θέση στην Ευρώπη στο γρήγορο σκάκι

Αντοανέτα Στέφανοβα
Φωτογραφία: clubcup2023.com

Η Αντοανέτα Στέφανοβα κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γρήγορου σκακιού στο Μόντε Κάρλο στο οποίο συμμετείχαν 116 αθλήτριες. Ο αγώνας είχε 11 γύρους και η Βουλγάρα δεν έχασε ούτε μια παρτίδα. Τερμάτισε με 8.5 βαθμούς, 6 νίκες και 5 ρεμί. Μισός βαθμός χωρίζει την Αντοανέτα από την πρωταθλήτρια Αλεξάντρα Κοστένιουκ που είναι ρωσίδα αλλά παίζει για την Ελβετία. Η Κοστένιουκ κέρδισε το πρωτάθλημα χάρη στο ρεμί με την Αντοανέτα στον 9ο γύρο. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Ελίζαμπεθ Πετς από την Γερμανία.

Οι υπόλοιπες Βουλγάρες πέτυχαν επίσης καλά αποτελέσματα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα είναι 8η με 8 βαθμούς, η Μπελοσλάβα κράστεβα είναι 21η με 7 βαθμούς, η Βικτώρια Ράντεβα είναι 55η με 5.5 βαθμούς.

Περισσότερα στην κατηγορία

Η Ιρανή Κίμια Αλιζαντέ έφερε στη Βουλγαρία τον ευρωπαϊκό τίτλο στο ταεκβοντό

Το γεννημένο στο Ιράν αστέρι του ολυμπιακού ταεκβοντό Κίμια Αλιζαντέ /Kimia Alizadeh/ έφερε ευρωπαϊκό τίτλο στη Βουλγαρία στον πρώτο αγώνα για τη χώρα μας. Πρόσφατα η πολιτογραφημένη Ιρανή κέρδισε χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 62 κιλών στο Ευρωπαϊκό..

δημοσίευση: 5/13/24 4:18 PM

Πάνω από 1200 δρομείς συμμετέχουν στον μαραθώνιο στη Βάρνα

Πάνω από 1200 δρομείς – αριθμός ρεκόρ – αναμένεται να συμμετάσχουν στον μαραθώνιο της Βάρνα την Κυριακή, 12 Μαΐου. Λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος, οι διοργανωτές έπρεπε να ετοιμάσουν επιπλέον αριθμούς εκκίνησης. Οι συμμετέχοντες θα επιλέξουν ανάμεσα..

δημοσίευση: 5/12/24 7:30 AM

Μια έκθεση φωτογραφιών παρουσιάζει τις πιο φωτεινές στιγμές του βουλγαρικού αθλητισμού

Έκθεση 60 φωτογραφιών με τις πιο αξέχαστες στιγμές του βουλγαρικού και διεθνούς αθλητισμού των τελευταίων ετών θα διοργανωθεί από τις 10 έως τις 21 Μαΐου σε μια υπαίθρια γκαλερί στη «Γέφυρα των Ερωτευμένων» δίπλα στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού στη..

δημοσίευση: 5/10/24 7:15 AM