Три дни веселие с песни и танци в Неделино

БНР Новини
Снимка: sabori.bg

И тази година в красивото родопско градче Неделино се събират любители на фолклора от близо и далеч. Повод е фестивалът, който се организира там. Три дни ще има музика, танци и веселие. От 5 до 7 септември ще се състои балкански форум, който има и състезателен характер. Подробности научаваме от кмета на община Неделино - Стоян Беширов:




За втори път организираме Балкански фолклорен фестивал. Тази година около 180 творчески колектива ще мерят сили на площада в Неделино. Заявки за участие са подали девет състава от Гърция, два от Румъния, както и от Сърбия, Молдова, Македония, Турция. За първа година интерес проявиха и изпълнители от Иран. Правим всичко възможно хората да бъдат посрещнати така, както повеляват традициите на родопчанина. Ангажирали сме хотели в цялата област, където ще настаним нашите гости. Фестивалът съществува от 12 години, но до 2013-а беше национален. На това издание за първи път ще има и отделна класация за танцовите състави. Те ще бъдат оценявани от специално жури, а за най-добрите сме подготвили парична награда. Победителите в останалите категории ще получат медали и грамоти. Разбира се, домакините ще представят на фестивалната сцена своя фолклор. Тук се съхранява уникалното за Родопите пеене, наричано „Неделински двуглас”. То е част от Националния регистър по нематериалното културно наследство. Тази година в дните на фестивала очакваме над 30 хиляди участници и гости. Имаме и два празника, които ще отбележим – 80 години от преименуването на село Узун дере в Неделино и 40 години от обявяването му за град.



Някогашното селце Узун дере, което в превод от турски език означава „дълго дере”, днес е красив град – Неделино.  Името му идва от върха „Света Неделя“, в чието подножие е разположен. По-известен от града е Неделинският двуглас. Характерно е пеенето на интервал кварта и секунда, обикновено единият глас „води”, а другият „следи”. Проучвания в региона прави известният фолклорист акад. Николай Кауфман. Той нарича Неделино „двугласен остров в едногласното море на родопския фолклор“. Причината за това може би идва от факта, че не малка част от населението се състои от преселници от Разложко, които са се установили в района преди около шест века.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!