На десетата година от членството на България в ЕС е важно да променим мащаба на възприемане на Европейския съюз, а именно - да възприемаме европейските политики и инструменти като част от националните. ЕС и представата за Обединена Европа са това, което всяка страна-членка постига чрез съвместни усилия за реализиране на общоевропейските цели. Това каза заместник-министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г-жа Моника Панайотова по време на откриването на Национална научна конференция „10 години България в ЕС – въздействие върху развитието на публичните политики и законодателството“ в Нов Български университет днес.
Конференцията има за цел да даде възможност на представители на академичната общност, гражданското общество, публичния и частния сектор да дадат своята оценка на изминалите десет години, а и на перспективите за развитие на България занапред. В откриването на форума взеха участие вицепрезидентът на Република България г-жа Илиана Йотова, заместник-ректорът на НБУ гл. ас. Кирил Аврамов, г-н Емил Радев, член на Европейския парламент, г-жа Деница Николова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, проф. Екатерина Михайлова, ръководител на департамента „Право“ и проф. Николай Арабаджийски, ръководител на департамент „Администрация и управление“, НБУ.
В своите приветствени думи към участниците в конференцията г-жа Панайотова отбеляза, че потенциалът и перспективите за развитие на България като държава-членка на Съюза са многоаспектни. От позицията на десет годишен член на ЕС предизвикателството пред нас вече е не само да прилагаме и спазваме общностните норми, но и активно да участваме в процеса на тяхното формиране. В икономически план България има реален шанс за иновации със специален фокус върху информационно-комуникационните технологии, тъй като страната разполага със специалисти на световно ниво, които я превръщат в притегателен център на стартиращи фирми в сферата на информационните технологии, на софтуерни обучителни центрове и на иновации, които създават инвестиции и заетост. Членството в ЕС е и важна стратегическа възможност да развиваме своя потенциал за посредничеството и за диалог между културите и за формиране на Югоизточна Европа като една от най-динамично развиващите се части на европейския континент. Особено място в този процес имат Западните Балкани, чиято европейска перспектива и свързаност е специфичен приоритет за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.
Вярвам, че има важен символичен смисъл във факта, че тъкмо на десетата годишнина от своето членство, България се подготвя за следващата решителна стъпка от пътя на своята европейска интеграция – поемането на ротационното председателство на Съвета на ЕС, подчерта заместник-министър Панайотова и допълни, че председателството е важна възможност за България да надгради капацитета си за активно участие във воденето на преговори, свързани със формирането на европейското законодателство, в процесите на разработване на политики в ЕС. От позицията на председателство на Съвета на ЕС България ще има възможност да развие информираност и познание за национални специфики на страните-членки, ще придобие опит за по-ефективно водене на преговори и намиране на компромисни решения, ще получи по-голяма видимост и ще изгради своя образ на конструктивен и проевропейски-ориентиран участник в процеса на вземане на решения.
„Няма страна, която да не се е справила с Европредседателството. Това е едно усилие както на самата председателстваща страна, така и на редица европейски институции, в частност ЕК. Европейските институции правят всички възможно, за да няма несправила се страна“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Зинаида Златанова, бивш..
Оценката за Българското европредседателство е положителна. Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Юлиана Николова от портал "Европа": "Ако погледнем какви приоритети си постави България – бъдещето на младите хора, по тази тема няма особен напредък. Нямаше особен дебат по тази тема. Има заделяне на определени..
Ден след едно от най-значимите събития в областта на застраховането и осигуряването в България – връчването на наградите „Застраховател на годината”, „Пенсионно-осигурително дружество на годината” и „Застрахователен брокер на годината” – в „Нашият ден практично” разговаряхме за застрахователната и осигурителна култура на българските граждани и за..
Юлия Реда – един от най-младите членове на Европейския парламент, представител на Пиратската партия и член на групата на Зелените, идва на посещение в България на първи юни, за да се включи в инициативите против филтрирането на съдържание в интернет, заложено в Директивата за авторските права в Цифровия единен пазар. На първи юни Юлия Реда ще..
Може да се каже, че това е изложба за традицията, която вдъхновява модернизма в българското изкуство през 20-те години на XX век. От многоликия и активен художествен живот тогава кураторите – Аделина Филева, Станислава Николова и Любен Домозетски – са избрали да представят търсенето на националната идентичност, вписана в европейските тенденции..
На 29 май от 19 часа в зала „България“ композиторът Стефан Димитров ще представи пред публика най-новото си произведение – симфоничната творба „Сънят на Пилат“. А пловдивската публика ще има възможност да се наслади на музикалната премиера на 13 юни в Античния театър. Вдъхновението за „Сънят на Пилат“ е от литературния шедьовър на Михаил Булгаков..
Новата инсталация на Иван Мудов „Камъни“ се открива утре в 18 часа в градинката зад Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София. Съвременният артист ни кани да пристъпим в един несигурен свят, където нищо не е каквото изглежда, а равновесие се пази трудно. Иван Мудов е известен с акции, движещи се по ръба на закона, със способността си да..