Ясни са приоритетите – такива, каквито са заложени от правителството, но все пак нека да не отнемаме правото на една институция - каквато е парламентарната, да даде своя допълнителен принос.
Според заместник-председателя на БСП предизвикателствата пред България като бъдещ ротационен председател стават още повече, защото вече са ясни голяма част от незатворените досиета или законодателни актове в рамките на Европейския съюз и през следващите шест месеца ще се дискутират теми като бъдещето на Съюза, многогодишната финансова рамка и реформата на общата европейска система за предоставяне на убежище (т. нар. Дъблински регламент).
Златева подчерта, че България има особен интерес към запазване на кохезионната политика и към продължаване и запазване на общата селскостопанска политика, както и към въпросите за Западните Балкани. Тя предупреди:
Трябва да бъдем реалисти. Ние не можем да очакваме, че в края на мандата на едно председателство ще имаме много затворени досиета и постигнато съгласие. Но примерно по отношение на Дъблинския регламент ще е много важно да имаме позиция или решение на Съвета, защото със сигурност този регламент ще влезе в така наречения „триалог“.
Според заместник-председателя на БСП председателството не е отговорност само на партиите, които са на власт:
Смятам, че е отговорност на всяка една политическа сила да даде своя принос към този общоевропейски дебат… Много ясно като политическа партия декларирахме нашата подкрепа за успешното провеждане на Българското председателство и смятаме, че с действията си до момента наистина доказваме, че темата е надпартийна и национална.
Златева припомни, че председателят на ЕК Юнкер още на 13-и септември, когато произнесе речта си за състоянието на Съюза, е бил много категоричен по отношение на приемането в Шенген на Румъния и на България и подчерта, че страната ни трябва да работи за покриване на онези критерии, които бяха набелязани в доклада по механизма за сътрудничество и оценка през месец януари. Все пак очакванията на Златева са следващият доклад, от страна на Европейската комисия, да бъде обективен.
По отношение на присъединяването на страната ни към Еврозоната Златева отбеляза:
Първо трябва да бъдем приети в т.нар. „Чакалня“ или ERM 2. Това е също тема, която и ние, като социалистическа партия, подкрепяме. Предстои да бъдат направени съответните обсъждания и на парламентарно ниво, защото има усещане и със сигурност донякъде и притеснения от една част от българските граждани, че влизане в Еврозоната би довело до скок в цените.
В коментар относно рисковете от вътрешнополитически напрежения в България през следващата половин година Златева припомни, че:
Историята познава случаи, в които по време на Председателство е имало избори, и то съвсем пресни. Така, че председателството е изключително важен национален приоритет, но той не може да доведе до това нормалния демократичен парламентарен живот за 6 месеца да затихне. Нормално е всяка една опозиционна сила, в случая БСП, когато вижда, че има слабости, има дефицити, да използва конституционното си право, какъвто в случая е вотът на недоверие. А по отношение на полицаите – ГЕРБ са длъжници на полицаите. Това не са проблеми, които излизат на дневен ред днеска, един месец или два месеца преди председателството. И смятам, че е въпрос и на политическо решение, и на политическа воля, да се опитат да намерят решение в диалог със синдикатите, защото темата „сигурност" за Председателството е изключително важна, заключи в коментара си за слушателите на предаването „Преди всички“ Деница Златева.
Цялото интервю с нея можете да чуете от звуковия файл.
„Няма страна, която да не се е справила с Европредседателството. Това е едно усилие както на самата председателстваща страна, така и на редица европейски институции, в частност ЕК. Европейските институции правят всички възможно, за да няма несправила се страна“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Зинаида Златанова, бивш..
Оценката за Българското европредседателство е положителна. Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Юлиана Николова от портал "Европа": "Ако погледнем какви приоритети си постави България – бъдещето на младите хора, по тази тема няма особен напредък. Нямаше особен дебат по тази тема. Има заделяне на определени..
Ден след едно от най-значимите събития в областта на застраховането и осигуряването в България – връчването на наградите „Застраховател на годината”, „Пенсионно-осигурително дружество на годината” и „Застрахователен брокер на годината” – в „Нашият ден практично” разговаряхме за застрахователната и осигурителна култура на българските граждани и за..
Юлия Реда – един от най-младите членове на Европейския парламент, представител на Пиратската партия и член на групата на Зелените, идва на посещение в България на първи юни, за да се включи в инициативите против филтрирането на съдържание в интернет, заложено в Директивата за авторските права в Цифровия единен пазар. На първи юни Юлия Реда ще..
Може да се каже, че това е изложба за традицията, която вдъхновява модернизма в българското изкуство през 20-те години на XX век. От многоликия и активен художествен живот тогава кураторите – Аделина Филева, Станислава Николова и Любен Домозетски – са избрали да представят търсенето на националната идентичност, вписана в европейските тенденции..
На 29 май от 19 часа в зала „България“ композиторът Стефан Димитров ще представи пред публика най-новото си произведение – симфоничната творба „Сънят на Пилат“. А пловдивската публика ще има възможност да се наслади на музикалната премиера на 13 юни в Античния театър. Вдъхновението за „Сънят на Пилат“ е от литературния шедьовър на Михаил Булгаков..
Новата инсталация на Иван Мудов „Камъни“ се открива утре в 18 часа в градинката зад Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София. Съвременният артист ни кани да пристъпим в един несигурен свят, където нищо не е каквото изглежда, а равновесие се пази трудно. Иван Мудов е известен с акции, движещи се по ръба на закона, със способността си да..