Огнян Златев: В София ще се обсъжда как да се запълни паричната дупка в ЕС след Брекзит

Огнян Златев
Снимка: БГНЕС
Един от въпросите в ЕС по време на Българското председателство през първата половина на 2018-а ще бъде как да се запълни дупката в бюджета на Съюза, която ще създаде напускането на Великобритания през 2020-а. Това заяви представителят на ЕК в България Огнян Златев в интервю за предаването "12+3"

Основната роля (на България по време на Европредседателството) ще е да координира общите позиции по различни аспекти, в случая Брекзит. Тази седмица беше постигнато съгласие между ЕК и правителството на Великобритания, че първият етап от преговорите е приключен успешно. На утрешния Европейски съвет има предложение да се премине към втория етап. Той ще включва - какви ще бъдат бъдещите търговски отношения, което е особено важно за британската страна - изтъкна Златев.

Той е скептичен доколко излизането на Великобритания ще доведе до промяна в основните договори, на базата на които съществува ЕС.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер изложи през септември практични идеи за реформи в ЕС, които не налагат сложни юридически промени. Променянето на основополагащи документи е много дълъг процес, който изисква ратификация от националните парламенти.

Според Златев правата на българските граждани във Великобритания са неразделна част от тези на всички европейски граждани и ще бъдат защитени в рамките на преговорите за Брекзит.

Един от въпросите по време на Българското председателство ще бъде как да бъде запълнена бюджетната дупка в ЕС, която създава напускането на Великобритания, изтъкна Златев:

Има две основни насоки в тези разговори. Дали страните, които са нетни вносителки на средства да намалят своите вноски и дали страните, които са нетни бенефициенти на тези средства, като България, да намалят средствата, които получават. И двете позиции не са особено приемливи за гражданите на съответните държави. Надяваме се в София да има по-ясна позиция как ще бъде компенсирана тази дупка в бюджета.

Всяка една европейска страна, която зачита ценностите на Съюза, може да кандидатства за членство. Колко бързо ще стане приемането на нашите съседи от Западните Балкани зависи от тяхната степен на подготовка и покриването на определените критерии. Различните страни са на различен етап от своите преговори. Много е важно тази перспектива да е ясна и да можем да дадем ясна визия на нашите приятели какво трябва още да направят в обозрим срок за своето европейско бъдеще. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

З. Златанова: По време на председателството България не допринесе по нито един от важните европейски въпроси

„Няма страна, която да не се е справила с Европредседателството. Това е едно усилие както на самата председателстваща страна, така и на редица европейски институции, в частност ЕК. Европейските институции правят всички възможно, за да няма несправила се страна“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Зинаида Златанова, бивш..

публикувано на 28.06.18 в 17:32
Юлиана Николова

Юлиана Николова: Оценката за българското европредседателство е положителна

Оценката за Българското европредседателство е положителна. Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Юлиана Николова от портал "Европа": "Ако погледнем какви приоритети си постави България – бъдещето на младите хора, по тази тема няма особен напредък. Нямаше особен дебат по тази тема. Има заделяне на определени..

публикувано на 18.06.18 в 14:40
Нина Колчакова, Стати Статев

Как с повече информация и знания можем да направим пазара на застрахователни и осигурителни услуги у нас по-полезен за участниците в него?

Ден след едно от най-значимите събития в областта на застраховането и осигуряването в България – връчването на наградите „Застраховател на годината”, „Пенсионно-осигурително дружество на годината” и „Застрахователен брокер на годината” – в „Нашият ден практично” разговаряхме за застрахователната и осигурителна култура на българските граждани и за..

публикувано на 01.06.18 в 10:34

Юлия Реда: Младите трябва да участват в политиката

Юлия Реда – един от най-младите членове на Европейския парламент, представител на Пиратската партия и член на групата на Зелените, идва на посещение в България на първи юни, за да се включи в инициативите против филтрирането на съдържание в интернет, заложено в Директивата за авторските права в Цифровия единен пазар. На първи юни Юлия Реда ще..

публикувано на 28.05.18 в 13:45

Между традицията и модернизма – в СГХГ

Може да се каже, че това е изложба за традицията, която вдъхновява модернизма в българското изкуство през 20-те години на XX век. От многоликия и активен художествен живот тогава кураторите – Аделина Филева, Станислава Николова и Любен Домозетски – са избрали да представят търсенето на националната идентичност, вписана в европейските тенденции..

публикувано на 28.05.18 в 11:24
Стефан Димитров и Дарина Маринова в студиото на „Артефир“

„Сънят на Пилат“ – симфонична творба от Стефан Димитров

На 29 май от 19 часа в зала „България“ композиторът Стефан Димитров ще представи пред публика най-новото си произведение – симфоничната творба „Сънят на Пилат“. А пловдивската публика ще има възможност да се наслади на музикалната премиера на 13 юни в Античния театър. Вдъхновението за „Сънят на Пилат“ е от литературния шедьовър на Михаил Булгаков..

публикувано на 26.05.18 в 08:45

Иван Мудов залага капан за очакванията ни

Новата инсталация на Иван Мудов „Камъни“ се открива утре в 18 часа в градинката зад Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София. Съвременният артист ни кани да пристъпим в един несигурен свят, където нищо не е каквото изглежда, а равновесие се пази трудно. Иван Мудов е известен с акции, движещи се по ръба на закона, със способността си да..

публикувано на 22.05.18 в 15:45