Даниел Стефанов: Имаме доста работа по това да убедим всички държави в ЕС, че сме готови за Шенген

Сигурен съм, че министрите на външните работи на различните държави от ЕС са изказали абсолютно различни мнения по темата за разширяването на ЕС. Това каза в интервю за предаването „Преди всички“ Даниел Стефанов от Европейския съвет за външна политика по повод на неформалната среща на външните министри на ЕС в София, на която ще се обсъжда и темата за приемането на Западните Балкани.

Идеята за това, че Западните Балкани не могат да останат извън ЕС, не е толкова егоистична, защото в края на краищата тя се базира отново на разбирането, че едно икономическо развитие на един регион може да бъде подпомогнато и че това ще се отрази положително на обществата там, добави той и посочи кои са основните въпроси, които възникват по повод на разширяването на ЕС:  

Едно от най-големите притеснения на ЕС е, че разширяването към Западните Балкани може да вкара в Съюза още спорове, които се биха разрешили трудно, когато вече държавите са станали членки и няма механизъм за решаването на проблемите. /…/ Има и притеснения, свързани с това до колко Съюзът е готов за разширяване. Едно разширяване означава промяна на структурата на ЕК, на ЕП. Другият проблем е свързан с финансирането на всичко това. В Стратегията за разширяване към Западните Балкани, която излезе миналата седмица, има доста инициативи, които изискват сериозно финансиране. В момента се говори за около 500 млн. евро, които Комисията смята да задели за това, но много от държавите членки искат по-голяма яснота за това как ще се финансират.

По повод на посочената 2025-а година като начало на присъединителните процеси на новите държави-членки на ЕС, Стефанов посочи: Всички тези държави имат доста съществени проблеми за решаване и този период, тази дата, би трябвало да създаде вътрешно напрежение в обществата, защото това означава както самите граждани, така и елитите и правителствата на тези държави трябва да постигнат консенсус, че определени промени трябва да бъдат  направени и то в рамките на този период. Ако те не бъдат направени, ако не бъдат постигнати компромиси със съседите, няма как да се надяват на положително развитие на този процес.

Относно приемането на България в Шенген и позицията на Германия по въпроса, Стефанов обясни: В немската политика е добре известно, че партията на Християнсоциалния съюз има по-крайни виждания, особено по въпросите за сигурността и законността, така че това не е голяма изненада. Това, което ние трябва да разберем е, че ние все още имаме доста работа по това да убедим всички държави в ЕС, че ние сме си свършили работата. 

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

З. Златанова: По време на председателството България не допринесе по нито един от важните европейски въпроси

„Няма страна, която да не се е справила с Европредседателството. Това е едно усилие както на самата председателстваща страна, така и на редица европейски институции, в частност ЕК. Европейските институции правят всички възможно, за да няма несправила се страна“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Зинаида Златанова, бивш..

публикувано на 28.06.18 в 17:32
Юлиана Николова

Юлиана Николова: Оценката за българското европредседателство е положителна

Оценката за Българското европредседателство е положителна. Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Юлиана Николова от портал "Европа": "Ако погледнем какви приоритети си постави България – бъдещето на младите хора, по тази тема няма особен напредък. Нямаше особен дебат по тази тема. Има заделяне на определени..

публикувано на 18.06.18 в 14:40
Нина Колчакова, Стати Статев

Как с повече информация и знания можем да направим пазара на застрахователни и осигурителни услуги у нас по-полезен за участниците в него?

Ден след едно от най-значимите събития в областта на застраховането и осигуряването в България – връчването на наградите „Застраховател на годината”, „Пенсионно-осигурително дружество на годината” и „Застрахователен брокер на годината” – в „Нашият ден практично” разговаряхме за застрахователната и осигурителна култура на българските граждани и за..

публикувано на 01.06.18 в 10:34

Юлия Реда: Младите трябва да участват в политиката

Юлия Реда – един от най-младите членове на Европейския парламент, представител на Пиратската партия и член на групата на Зелените, идва на посещение в България на първи юни, за да се включи в инициативите против филтрирането на съдържание в интернет, заложено в Директивата за авторските права в Цифровия единен пазар. На първи юни Юлия Реда ще..

публикувано на 28.05.18 в 13:45

Между традицията и модернизма – в СГХГ

Може да се каже, че това е изложба за традицията, която вдъхновява модернизма в българското изкуство през 20-те години на XX век. От многоликия и активен художествен живот тогава кураторите – Аделина Филева, Станислава Николова и Любен Домозетски – са избрали да представят търсенето на националната идентичност, вписана в европейските тенденции..

публикувано на 28.05.18 в 11:24
Стефан Димитров и Дарина Маринова в студиото на „Артефир“

„Сънят на Пилат“ – симфонична творба от Стефан Димитров

На 29 май от 19 часа в зала „България“ композиторът Стефан Димитров ще представи пред публика най-новото си произведение – симфоничната творба „Сънят на Пилат“. А пловдивската публика ще има възможност да се наслади на музикалната премиера на 13 юни в Античния театър. Вдъхновението за „Сънят на Пилат“ е от литературния шедьовър на Михаил Булгаков..

публикувано на 26.05.18 в 08:45

Иван Мудов залага капан за очакванията ни

Новата инсталация на Иван Мудов „Камъни“ се открива утре в 18 часа в градинката зад Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София. Съвременният артист ни кани да пристъпим в един несигурен свят, където нищо не е каквото изглежда, а равновесие се пази трудно. Иван Мудов е известен с акции, движещи се по ръба на закона, със способността си да..

публикувано на 22.05.18 в 15:45