Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни иска пакет от 10 млрд. евро да бъде инвестиран в развитието на инфраструктурата на Западните Балкани. Това стана ясно по време на пресконференция на Таяни в рамките на Срещата на върха.
"Възможно е да постигнем споразумение със Сърбия и Черна гора през 2025 година", заяви Антонио Таяни. Така той отговори на въпроса кои от държавите от Западните Балкани имат най-голям шанс да се присъединят към европейското семейство. Таяни обърна внимание на множеството предизвикателства, които все още има пред региона:
"Възможно е да имаме проблеми с тероризма и с миграцията. Моето предложение е да помислим за отпускане на средства, например 10 милиарда евро за повече инфраструктура – не само магистрали и жп линии, но също така и цифрова инфраструктура".
Антонио Таяни потвърди думите си и след срещата със сръбския президент Александър Вучич.
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни заяви, че в момента темата за присъединяване на Македония и Албания не е сред най-обсъжданите. На въпрос на БНР за европейското бъдеще на двете страни, той отговори, че и двете държави трябва да работят изключително много и да направят ключови реформи, особено Албания. Това важи и за Сърбия и Черна гора, допълни председателят на ЕП:
"Ще трябва да говорим с председателя на Европейската комисия, но според мен има още много работа с Македония и Албания. Диалогът остава отворен, но трябва да работим усилено. Сега предложението е 2025 година да е годината за вероятното присъединяване на Сърбия и Черна гора".
Въпреки, че се справят най-добре засега, Сърбия и Черна гора също имат много усилия, които трябва да положат, например за свободата на словотo:
"Политическият диалог си е политически диалог, но аз мисля, че е важна истинската свобода на медиите, не само в Черна гора, а навсякъде. Когато погледна към Малта и Словакия, си спомням за убийството на двама журналисти. Така виждаме, че проблемът е сериозен. Ние трябва да изпратим съвсем ясно послание към страните - кандидатки за ЕС".
Таяни говори за целия регион на Балканите като цяло и подчерта важността му за сигурността на ЕС. Той открои въпросите, свързани с миграцията и тероризма, като ключови и подчерта важната роля на региона за ЕС. На няколко пъти обаче той акцентира върху необходимостта от множество реформи.Председателят на ЕП не направи конкретен коментар за срещата между премиерите на Гърция и Македония Алексис Ципрас и Зоран Заев, но изрази надежда, че ще има напредък по изключително важния въпрос за името на Македония.
Таяни се обърна към Македония така:
"Ние сме против корупцията. Искаме да се спазват правилата навсякъде. Подкрепяме всички страни от Западните Балкани".
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер даде отлична оценка на Българското европредседателство и благодари на българския премиер Бойко Борисов и на екипа му за работата. „Изключително успешното председателство. Отлично. Мотото на вашето председателство беше „Съединението прави силата“. Това резюмира и начина, по който подходихте към..
Комплиментите за европредседателството не трябва да ни заблуждават, защото Брюксел не може да си позволи друг тон. Това заяви президентът Румен Радев в момента, в който българският премиер Бойко Борисов отчeте в Европейския парламент в Страсбург резултатите от Българското европредседателство: "И то във времена, когато протестите се множат,..
Поставихме си четири основни приоритета и постигнахме успехи и напредък по всички от тях. Това каза премиерът Бойко Борисов при представянето на резултатите от Българското председателство на Съвета на Европейския съюз пред Европейския парламент в Страсбург. Като най-голям успех на Българското европредседателство премиерът посочи..
В Страсбург започва сесия на Европейския парламент. В рамките на събитието утре премиерът Бойко Борисов ще представи резултатите от Българското европредседателство. Евродепутатите ще обсъдят и решенията от последния Европейски съвет, на който бе постигнат консенсус за миграционната политика на Евросъюза. Лидерите на..
Симфония № 8, известна като "Симфония на хилядата“ от Малер, едно от най-мащабните произведения в музикалната история, е избрано да закрие българското председателство на ЕС – на 27 юни в НДК . Първоначалната идея, заложена в заглавието на творбата, е на сцената да излязат 1000 музиканти. На сцената в зала 1 на НДК ще излязат около 400 изпълнители..
Днес премиерът Борисов, заедно с българския еврокомисар по цифровата икономика Мария Габриел ще открие в София Дигитална асамблея 2018. Форумът е двудневен и ще се проведе в НДК. Събитието е най-голямото от календара на Българското европредседателство, посветено на цифровизацията. Годишният форум на най-високо равнище, посветен на..
33 милиона евро са средствата, които ще получи страната ни по програмата за “Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, за периода 2014-2021г. В Бургас беше подписано споразумение по програмата от директора на „Националното координационо..