Върнячка баня (или още Врънска баня), се намира в Сърбия, на средна надморска височина 217 m с около 10 000 жители. Малкотоспретнато курортно селище винаги е оживено. Целогодишно посреща гости от близо и далеч, сред тях, разбира се, и доста българи. През града преминава река Западна Морава. Бреговете й са благоустроени, свързани с многобройни мостове, които си имат имена: Мост на математиката, Филмов мост, (наречен заради филмовия фестивал, който е сред културните маркери на града) и още, и още... Докато обиколим всички, ето ни неусетно при Моста на влюбените. По какво се познава? – По парапетите има изобилие от катинари, както и влюбени двойки наоколо. Пристигат от цял свят и бързат да поставят своя катинар с обет за вярност, запечатвайки мига с фото селфи. Ще попитате откъде туристите имат катинари, нали никой не тръгва на път, нарамил излишна железария в багажа. Правилно! Близкото павилионче услужливо предлага „закопчалки за вечна любов“ с всякакви размери. Другата голяма гордост на града са минералните извори. Те са 7 на брой и също си имат имена: Топла вода, Слатина, Снежник, Езеро, Боряк, Бели извор, Врънячко врело (Врънско врело). Лековитите свойства на водите са били познати още на римляните- легионери, охранявали дунавската граница на Горна Мизия през 2-4 век.
По време на опознавателната разходка из града туристите откриват необичайна скулптура. Тя е на врабчето Гочко. Винаги се намира някой любознателен гост , който да попита дали всички врабчета във Върнячка баня ли си имат имена? Всъщност, като истински символ на града, Гочко е неповторим. Наречен е на близката планина Гоч. Нейната дължина е 10-12 km в посока изток-запад, най-високият ѝ връх Кръня е с 1127 m надморска височина. В планината са оформени маркирани туристически пътеки. Има възможност за целогодишен спорт и туризъм. Спортният клуб на града също се нарича „Гоч“.
Интересен момент е как градът получава името си. Преди много години по тези места се отбива пътешественикът Феликс Каниц. Попада на селцето Врънци. Споменава го в пътеписите си. Постепенно хората започват да свързват Врънци с баните, мястото се превръща в географски ориентир за района. Днес, когато за разстоянията се ориентираме и по километрите, знаем, че областният град Кралево отстои на 27 км, Крушевац – на 34 км, Ниш – на 125 км, столицата Белград – на 200 км. Българските туристи често посещават Върнячка баня, заради лековитите минерални води, възможностите за спа-удоволствия, вкусната храна, езиковата близост и сравнително краткото време за път. Пламен Матеев е отличен познавач на района, работил е дълги години като икономически представител на България в Сърбия. Предлага нашата обиколка да започне от извора Снежник. Това е любима отправна точка за разходка и на местните хора, ще добави малко по-късно Мина Станоевич.