Българските фермери са изправени пред реален риск да връщат пари по мярката "Агроекологични плащания". Това обявиха от Асоциацията на фермерите, които спазват изискванията за агроекологично земеделие.
Поради неуредени поземлени отношения е възможно през тази година да се прекратят поети ангажименти за 132 милиона лева и тези пари трябва да се върнат от бенефициентите, получили ги през миналата година, каза председателят на асоциацията Пламен Драгнев.
Според него за разрешаването на проблемите с поземлените взаимоотношения е необходимо да се увеличи на пет години срокът на споразуменията, които се сключват по член 37 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
Фермерски рекет, тоест фермер, съседен на вас, който обаче няма агроекология, спокойно може да дойде и да ви застъпи при очертаването и да предяви поземлени претенции. И тогава да ви изнудва за пари, защото вие ще загубите, трябва да възстановите средства, които сте получили, а той ще ви изнудва по този начин, ще ви държи, описа настоящата ситуация Пламен Драгнев.
За да защити земеделските производители, изпълняващи агроекологични ангажименти, от Асоциацията ще внесат в парламентарната комисия по земеделие предложение за законодателни промени.
Сключване на споразумение за площи, които касаят прилагане на агроекологични ангажименти за срок от пет години с опцията всяка година да се актуализират земите в зависимост - отпаднали поради обективни причини определени площи, посочи Драгнев.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,